Software development: un job stresant, mai stresant ca altele?

Asta e valabil şi pentru celelalte meserii. Când în development “lucrurile nu merg”, cauţi pe Stack Overflow, ai tot timpul din lume. Dar ce se întămplă când pacientul unui dentist are reacţie alergică la anestezie? Dar când motorul dreapta al avionului s-a oprit sau a luat foc? Dar dacă incendiul pe care îl stingea un pompier a scăpat de sub control? Well…

1 Like

Acum hai să comparăm cu o operație pe un organism care are ZERO documentație oficială. Literalmente a trebuit să săpăm în cod pentru a ne da seama cum funcționează lucrurile.

Imaginează-ți că ți se pun în brațe câteva sute de module GPS și ți se spune „dă-ți tu seama cum stă treaba, dar vezi că unele s-ar putea să nu funcționeze la fel ca celelalte”. Succes.

Munca unui procuror, in special in Romania e de rahat rau rau rau de tot, din lipsa totala a unei infrastructuri software.
Cand vad ca au STIVE de dosare de HARTIE pe birou, pe mine unu ma apuca groaza :scream:

E de citit, de acord, dar de cate ori o faci? De cate ori se schimba SAP-ul ala de la vX la vX+1?
Unde e partea creativa, unde sunt lucrurile care “nu merg” sau cat de multe sunt?

Groapar? Nu e meseria intelectuala, cred.
Si oricum, ideea mea era sa nu comparam cu orice meserie, sau doar din pct de vedere al stresului.
In cazul asta un controller de trafic aerian e stresat. Sau, aia care lupta in Irak. Nu despre asta e vorba, de risc sau de stress.

Daca e grav, e posibil sa moara pacientul.
Din ce pct de vedere intrebi, “ce se intampla?”
Nu e vorba de riscuri aici.
E un risc si drumul la servici in cazul asta. Pot fi lovit de o masina.

Nu vorbesc de riscuri…

Păi vorbeai de riscul ca “lucrurile să nu meargă bine” :slight_smile: În mod normal n-are trebui să se întămple asta nici in development, right?

Serios? Tot timpul si banii din lume? Uneori pe Stack Overflow gasesti 1000 de comenarii marcate ca raspunsuri, unele sunt outdated, unele sunt incomplete, etc.

Ca diferenţă de magnitudine, da, developerul are tot timpul din lume. Un pacient în şoc anafilactic moare în câteva minute, nu ai timp câteva ore să sapi prin Stack Overflow să vezi ce trebuie făcut :slight_smile:

Cred ca tot nu intelegi intrebarea mea, nu ma refer la stres rezultat din riscuri. Ma refer la stresul rezultat din efortul intelectual. Am editat intrebarea, sper sa fie mai clar.

1 Like

Well, nu prea îmi dau seama atunci cum ar putea un efort intelectual să producă stres. Poate şahiştii, pentru că ăia şi participă în competiţii, ăsta fiind un factor de stress suplimentar?

@serghei Si un software developer poate avea parte de un stres legat de riscuri. Gandeste-te la implementarea unui software care calculeaza sau monitorizeaza dozajul dat pacientilor. Imi aduc aminte de o poveste cu multi ani in urma, cu o companie care a avut bug-uri si au murit sau au fost afectati pacientii.

Sau de implementarea software-ului embedded la avioane, automobile, etc unde trebuie sa ia decizii precise intr-un timp extraordinar de scurt. Sau centralele atomo nucleare. Greseli in logica de tratare a unor erori poate avea consecinte catastrofale.

Dar nu despre riscuri vreau sa discut…

Când e vorba de domenii sensibile, e valabil pentru toţi cei implicaţi în procesul de R&D. Nu e nevoie de un bug în soft ca să moară cineva, e suficient să crape o piuliţă subdimensionată…

Desi poate offtopic, las acest link aici

1 Like

:slight_smile: E greu sa-ti explic. Daca esti software developer si n-ai probleme d’astea, good for you. Nu zic a TOTI developerii trebuie sa sufere de asta.

Eu raman la parerea ca sunt putine joburi care necesita un efort uneori intens, combinat din invatare, analiza, crearea, depanare, perfectionare. And repeat. Si asta pe durata de zeci de ani.

Pai hai sa luam doar un exemplu din lista ta:

Lisp-ul exista cam de multisor, a aparut cam la un an dupa Fortran. Programarea functionala nu e deloc noua. E materie de studiu prin facultati de zeci de ani.

Doar ca unii o redescopera si isi imagineaza ca ei au descoperit primii ever roata, in mileniul 3.

Pentru altele, poti sa gasesti chiar si pe wikipedia, de exemplu: NoSQL - Wikipedia

Asta insa e monumentala:

E acelasi foc de stins, indiferent ca arde o casuta mica fara material incendiar prin zona, sau o fabrica de munitie. E acelasi foc de stins, indiferent daca e umiditate mare/ploaie, fara vant, sau intr-o vreme caniculara, in perioada de seceta, cu vant de 80 km/h (cine a auzit de ce s-a intamplat prin Grecia?).

Si sigur ca daca nu inveti programare functionala, mori in chinuri, exact ca un pompier inconjurat de foc.

Ma gandeam sa pun o poza cu niste pagini dintr-o carte tipica referitoare la programare, vs o carte tipica de fizica, pentru comparatie, dar nu cred ca are rost. Plus ca mi-e lene. Lambda calcul Lambda calculus - Wikipedia (desi suspectez ca multi care sustin ca programeaza functional nu se obosesc) vs grupul de renormare functionala Functional renormalization group - Wikipedia, asa, niste chestii aleatoare din doua domenii.

Păi efortul intelectual în sine nu mi se pare că produce vreun stress, nu are de ce. Stress-ul e produs de bug-uri, de crash-uri, de deadline-urile care pot fi respectate la limită etc. Dar nu văd de ce asimilarea de informaţii noi ar provoca vreun stress. Păi în cazul ăsta ce ar zice un copil, care între 7 şi 21 de ani e supus continuu presiunii de a asimila informaţie nouă, zilnic? Ar trebui să fie distrus mental, right? :slight_smile:

Nu inteleg exact unde ar trebui sa duca discutia.

Nu cred ca poate contesta nimeni faptul ca software development-ul este o meserie stresanta, insa nu este singura. Si foarte probabil sa nu fie nici cea mai stresanta. Pana la urma fiecare meserie are particularitatile ei.

Treaba asta cu “stresul din efort intelectual, nu din riscuri” mi se pare… not ok. Daca e s-o luam asa, o meserie in sine nu e stresant. Daca ai un bug si nu reusesti sa-l rezolvi nu te streseaza faptul ca esti programator ci faptul ca nu reusesti sa rezolvi bug-ul si exista X consecinte (riscuri). La fel si daca esti dentist, nu te streseaza faptul ca esti dentist ci ca ai un pacient cu o problema pe care trebuie s-o rezolvi in timp util ca sa nu existe X consecinte.

Mi se pare ca @kilogrammer incearca cumva sa ne convinga ca nu e nimic mai stresant ca dezvoltarea de soft si s-a ajuns intr-un punct care nu mai duce nicaieri.

OT: in ultimele zile am observat niste discutii si reply-uri care mie imi miros un pic a trolling si imi amintesc de softpedia (brr).

Pai sa repari sa debughezi, ala nu e efort intelectual?
Desi, intr-adevar, uneori fiecaruia dintre noi i se poate intampla sa gandeasca cu curu’. :smiley:

Pai in Romania unde unui copil in clasa 3-a i se cere sa faca compunere care in mod normal i s-ar cere unuia de clasa a 7-a, da, poate fi stress.

Dacă repari propriul bug, eşti stresat de propria-ţi incompetenţă. Daca repari bugul altcuiva, eşti relaxat, pentru că eşti plătit pentru activitatea asta plăcută :slight_smile:

Ti se pare gresit.
Nu incerc sa conving pe nimeni si nici nu sunt agent KGB. Si nu era o discutie de a convinge pe cineva ci de a impartasi pareri.
Un copil in Africa acum moare de foame sau altul dintr-o tara unde nu-si permite un medicament de zeci de mii de euro contra hepatitei C, dar nu despre asta e vorba.

Asta este, unii E prosti, altii E destepti. Asa e. Io’s din prima categorie, got it, stiam deja :smiley: Si 2+2=4.