Specializarea pe soluții headless

Mă întrebam dacă cineva folosește wordpress (vezi WordExpress), ghost sau alte cms-uri doar de dragul panoului de administrare și bazei de date pentru un API.

Ar mai fi și realizarea de magazine cu magento/woocommerce în mod headless. În acest mod magento poate fi combinat cu mai multe platforme (gen wordpress/ghost/pimcore…) pur și simplu cu javascript și api-uri ca să avem cele mai bune interfețe de admin dar doar o singură pagină de prezentare. (dar presupun că ar fi probleme mari cu implementarea plății)

În general am citit că nu e recomandat decât dacă e necesar ca api-ul să fie reutilizat în mai multe locuri.

what? what?!?

Da… am un prieten care vroia sa faca un blog pe un cms de js parca ghost, ceva bazat peca pe ember js … da in teorie js e fain , frumos si magic. In practica poate fi un dezastru…

Si vin cu urmatoarea intrebare ca sa tragem o concluzie, cate joburi sunt pe php si cate pe javascript?

1 Like

Ca idee, WordPress se folosește nu doar datorită adminului (care este intuitiv, într-adevăr) ci și datorită ecosistemului de plugin-uri. Dacă folosești WP doar ca server REST renunți la asta, pentru că majoritatea pluginurilor ori nu oferă un endpoint, ori o bună parte din funcționalitate presupune acces local (i.e. non-REST).

2 Likes