SRL pe profit - optimizare fiscala

Daca nu poti plati cumva salariile si impozitele retinute raspunzi penal. Mai e si cazier fiscal, daca nu faci dinainte 100 de firme dupa o firma in faliment cu datorii nu mai faci alta firma.

eu stiam ca esti obligat sa platesti in primul rand salariile si impozitele, in caz contrar (ai scos banii din firma printr-o plata catre furnizor si nu au mai ramas de salarii) e problema, nu daca nu te-au platit clientii si nu ai nici tu bani sa platesti mai departe.

oricum, e evident complicat cu angajati, dar nici nu poti depasi un anumit nivel fara ei.

Aici e interpretarea fiecaruia si e normal ca cei care practica asta sa gaseasca explicatii cum ca ar fi legal ce fac ei si ca respecta 4 din alea 7 criterii de independenta. Din punctul meu de vedere, ANAF-ul ar gasi usor motive de incadrare la dependenta, dar neavand personal nu se ocupa de situatiile astea marunte.

2 Likes

trec peste faptul ca unele lucruri sunt foarte interpretabile si anaful poate spune orice (in loc sa existe criterii clare pe care toata lumea sa le inteleaga pentru ale putea respecta)…
si peste pfa (nu e cazul meu, nu cunost in detaliu).

dar cand vorbim de srl… e mai greu sa il identifici cu un angajat.
sunt entitati (inclusiv fiscale) diferite, au scopuri diferite, au bani diferiti, etc.

ps. nu e cazul meu (sa am client unic)

Daca se fac achizitii de bunuri care depasesc 2500lei intra la mijloace fixe, in functie de categoria in care se incadreaza amortizarea poate fi 1…3.5.ani, deci nu iti scade profitul decat cu o rata lunara(amortizarea), o masina de ex. se amortizeaza in 4-6 ani.

Daca un soft sau calculator costa 12.000lei si amortizarea e pe un an, lunar iti scade din profit 1000lei, nu toata suma instant.

3 Likes

… Firma in Malta?…

La SRL nu are cum sa fie o problema.

Cumpararea de mijloace fixe nu ajuta la scaderea profitului.
Dupa cum ai zis si tu, se inregistreaza doar amortizarea acelui mijloc fix ca cheltuiala lunara deci o mica parte din valoarea bunului fix.

Daca cumperi un bun de 10.000 euro de exemplu poate o sa ai o durata de amortizare de 36 de luni (optimist). Asta inseamna cheltuieli anuale de 3333 eur deci, ca sa ai o cheltuiala de 60000 euro ar trebui sa achizitionezi bunuri in valoare totala de 180.000 eur. Care clar este imposibil