Stack Overflow Developer Survey Results 2016

Cel mai interesant dupa mine:

EDIT:

Mai jos o sinteză cu alte chestii punctuale (potential interesante):

8 Likes

Mai bine zis programatorii in Romania sunt platiti ca naiba, nici macar indienii nu coboara la nivelul nostru si noi suntem in UE.

105000$ vs 20000$…
Daca te gandesti mai bine nici macar o masina nu iti cumperi din salariu in Romania si Dacia nu e masina.
Javascript pe naiba, in Cluj daca cineva gaseste o pozitie pe Javascript (react, angular, express, riot, orice frontend/backend) eu imi mananc pantofii. In Romania toti lucreaza pe Java/.NET la aplicatii legacy de care nici dracul nu vrea sa se atinga.

4 Likes

Pretty much in Romania viata e grele, vorba poetului. Sau “fac site-uri in Wordpress”. Sau “ofera snackuri si masa de pingpong” ca sa faci debugging pe aplicatii vechi de 100 de ani scrise in PHP4 portate in PHP5 care TREBUIE sa functioneze pe PHP7 pentru “ca clientul” tocmai si-a descoperit pasiunea pentru ce e nou. Eu nu inteleg de ce le place unora sa se auto-flageleze :slight_smile:

3 Likes

Nu stiu la ce te referi, dar in Cluj se gasesc pozitii pentru react, angular. Eu cunosc cel putin 4 persoane care lucreaza pe aceste tehnologii.

eu caut de vreun an de zile frontender bun pe react in zona Cluj, ca sa fir mai aproape; echipa e distribuita, dar e bine sa ne putem si intalni

Si eu am inceput sa caut in Bucuresti (junior front end) si nu prea am vazut pozitii.

Clar. Trend-urile cu tehnologiile (care sunt afişate toate la grămadă, la nivel mondial) cred că sunt relevante doar în ideea ce-i de viitor (şi poate de actualitate la noi în ţară în câţiva ani buni, când devin legacy :blush: ).

Alt “zgomot”, care probabil afectează relevanţa asupra situaţiei reale pe piaţă, cred că este faptul că la survey au participat doar useri de stackoverflow, la care probabilitatea de a folosi ceva nou/trendy e mult mai ridicată, decât la marea masă.

2 Likes

Plus ca, fiind vorba de stackoverflow, este mult mai probabil sa existe mai multe intrebari despre ceva trendy/nou, decat ceva care a trecut proba timpului (si este mai probabil sa se gaseasca un raspuns relevant, cautand pe google).

1 Like