Staying relevant as a programmer

Ca un fel de continuare la asta:

Don’t get me wrong, I’m not saying you should not use tools. You definitely should — don’t re-invent the wheel. But should be picking a tool because you don’t want to write that tool yourself, not because you can’t write that tool.

https://medium.com/humans-create-software/staying-relevant-as-a-programmer-e9f18b1b0e43

4 Likes

Cred ca sa stai relevant ca programator trebuie sa scrii cod fara bug-uri indiferent de limbaj, tehnologie, si vei fi apreciat, cand vei pleca si va veni altul vor spune acela a scris cod mai bun, si desigur pentru asta trebuie sa stii tdd, unit testing, design patterns, architecture care sunt concepte generale independente de tehnologie, limbaj la fel cum zice cel din film ele tin mai mult de inginerie software si te ajuta sa te adaptezi evolutiei limbajelor si tehnologiei.

Programatorii sunt ca și meseriașii care îți repară instalația sanitară: „șefule, cine a lucrat aici înainte și-a bătut joc de mata!” :smiley:

4 Likes

Clientul, userul isi va da seama ca aplicatia inainte era stabila, si dupa nu :smiley:

Pe tema asta m-am uitat ce cursuri se fac in facultatile din romania(se gasesc resurse PDF-uri interesante pe paginile respective):

Software Quality & Testing

Quality Assurance

Una dintre ele :smiley:

2 Likes

Cred ca pentru a sta relevant ca programmer trebuie sa iti dezvolti gandirea algoritmica, ma bazez pe chestiile traditionale invatate in scoala/sau care mai trebuie sa le aprofundez si pe experienta acumulata de a cursul anilor ca programator ceea ce merge si ceea ce nu merge.

Acuma e la moda sa se aduca proiecte din afara, acest fenomen numit outsourcing, practicat foarte mult in multinationale si numai, legat de ce zici tu:

Programatorii sunt ca și meseriașii care îți repară instalația sanitară: „șefule, cine a lucrat aici înainte și-a bătut joc de mata!” :smiley:

Ma gandeam la patterns in general cand faci o aplicatie mai mare oricine vine dupa tine si intelege pattern-urile sa poata dezvolta chestii noi, modifica pe cele existente, acest criteriu se aplica si la aplicatiile pe care le preiei pentru mentenanta/dezvoltare altfel nu cred ca se poate la proiecte pe termen lung, in general nu preiau poiecte care nu urmeaza nici o arhitectura si nu implementeaza nici un pattern la fel aceias decizie o iau si cand dezvolt un proiect.