Știrile Zilei - 20 aprilie 2017

  1. Bose Headphones Secretly Collected User Data, Lawsuit Reveals - nimic îngrijorător.
3 Likes

Si PINul unde il scrii?

in us doar se “swipe” cardul si iti ia banii
fara sa introduci pinul
orice card, chiar si ale noastre romanesti :wink:
dureaza cateva zile sa te vindeci de uluiala, dar anormal e sa iti ceara pinul

Eu am impresia că PIN-ul este ceva pus să fie acolo, pentru confortul utilizatorilor, nicidecum pentru securitate (la fel cum și cu „număratul” banilor din ATM).

1 Like

Ceva imi spune ca daca cumperi doar prin swipe fara sa introduci pin-ul este mai sigur - cel putin din punctul de vedere daca cineva incearca sa-ti cloneze, fure cardul:

  • prin swipe cardul ramane tot timpul la tine in mana
  • nu dispare “sub tejghea” unde este trivial ca un angajat sa-l mai scaneze odata prin ceva sau sa-i faca o poza

also la MegaReclamaAscunsa si in alte cateva magazine - swipe functioneaza si la noi fara probleme.[quote=“iamntz, post:4, topic:4850”]
Eu am impresia că PIN-ul este ceva pus să fie acolo
[/quote]

Pentru ATMs nu este pus de forma acolo.

P.S. fratelui meu i-au clonat cardul - si dupa ce am luat la rand toate posibilitatile - cel mai probabil a fost clonat de catre un angajat cand a cumparat ceva

La orice tranzactie? Eu stiam ca doar la cardurile de credit pana la o anumita limita nu necesita PIN.

@dakull
Ce sa caute casierul cu cardul tau? Nu am dat niciodata cardul casierului si nici nu mi s-a cerut vreodata.