Stream On Vps cu P2P

Salut,am o extensie in chrome, simpla in javascript, ce mi-a captat atentia. Aceasta se comporta astfel: pui link-ul de torrent sau link-ul de magnet,si face stream fara sa descarce acel torrent. Ma gandesc ca undeva,cumva, se stocheaza un “tmp” ca mai apoi sa-l stearga dupa citire,sau cine stie…

Cautand pe net, am vazut ca pe ubuntu exista un astfel de modul, numit “Peerflix” , si cu ajutorul unui plugin vlc, se poate face stream.

E posibil sa fac asta pe un vps? Si sa pun acel player in pagina web, sau cum naiba s-o face,ca n-am nici cea mai mica idee.

Sau alta varianta ar fi,deoarece ma gandesc ca imi trebuie un alienware la 100 de online sa-mi faca treaba asta, sa platesc pe cineva sa faca la fel,o extensie ptr chrome/firefox, ca mai apoi sa “comunice” cu site-ul meu.

Vezi

VPS trebuie sa ruleze un client de torrent pt seeding-ul initial ca sa aiba restu de unde downloada. That’s it
Traficul e p2p iar rendering-ul se face pe clientul care da play

Partea mai nasoala la “streaming torrents” e ca nu mai e torrent in adevaratul sens, e doar un progressive download

Da,deci in consecinta, se poate face asa ceva? Daca traficul e p2p, deci ce anume va face linuxul meu?Nu sunt la un nivel atat de avansat sa inteleg tot ce presupune asta. Ms

E torrent :slight_smile:
Presupune un tracker si un client. Minim VPS-ul tau va fi tracker. Daca nu vrei sa-i omori banda, poti sa tii la seed torrentul de pe compul tau de acasa

Da,dar asta incerc sa spun, ca torrentele sunt externe,gazduite de altcineva, site-uri gen : thepiratebay,isohunt,etc…deci seed ar fi, eu trebuie doar sa redau

Incep sa banuiesc ce ai in cap din moment ce ai citat thepiratebay
Nu. Torrentele nu sunt tinute la ei. Ei doar pun la dispozitie tracker-ul
Tu practic nu intelegi cum functioneaza bittorrent :slight_smile:

1 Like

:)) nu am vreo infractiune,vreau doar sa fac stream cu ceva ce deja este public pe net. :)) Si am inteles in mare parte,e ceva gen cum erau strongdc-urile,numai ca aici e cate o bucatica de la fiecare,daca nu ma-nsel.

1 Like