Stroustrup pare sa vrea in C++ fundatia lui Rust

Daca ne luam dupa slide-urile sale ( http://files.meetup.com/6369432/No%20littering.pdf ), Stroustrup, inventatorul limbajului C++, pare sa vrea sa adopte in C++ notiunile fundamentale care il face pe Rust un limbaj atat de sigur: lifetimes si ownership.

Voi ce parere aveti despre asta?

Stroustrup a explicat deja acest lucru la Cppcon '15, la sesiunea de intrebari de dupa prezentarea “Writing good C++14 code” (Intrebarea in cauza aici). Ideea la a adauga la C++, in loc de a inventa alt limbaj de programare, este (in primul rand) de a nu astepta inca 10 ani pentru a fi adoptat.

Uitandu-ma din puctul de vedere al optimizarii codului sunt cateva schimbari foarte bine venite. Unul dintre lucrurile extrem de bune, cred eu, este ca nu ai nevoie de un nou compilator pentru el! C++14 nu este inca complet! Chipurile ne apropiem cu pasi repezi de C++17, dar nu vad inca schimbarile care au fost promise. Vorbesc desigur de feature-ul de “static analysis” care a fost ridicat in slavi de Stroustrup, dar din care nu am vazut nimic (sau poate il folosesc doar cei de la Microsoft?!).

Ca sa inchei micul meu rant: C++14 e bun, putin mai complex decat precedentii sai, dar are potential. Si are potential inca din 2014; fast forward doi ani mai tarziu, documentatie putina (vreo 2-3 carti ating C++14, oficial ai guideline-ul dar acela mi se pare o gluma), tools-urile promise inca nu-s gata, iar sa te apuci de el in contextul in care la noi in scoli/licee/facultate inca se face C++98 e ca si cum ti-ai folosii capul sa bati cuie. Parerea mea.

2 Likes