SublimeText, the rise and fall?

Am făcut ceva ce nu credeam că o să fac. Am dat “ditch” la Sublime, ba mai rău, în favoarea lui VS Code
După o săptămână:

  • Trecerea e grea, nu credeți ce se scrie pe internet. Incă ma simt aiurea cu el
  • Integrarea cu Linux (Ubu 18.04) sucks a**
  • M$ e băiat bun și are un plugin care face import la setarile de Sublime, cate se pot
  • Plugin-urile sunt cam tot alea, dar sunt up to date (motivul principal al plecarii)
  • Intellisense-ul default e net superior lu Sublime, si lu’ Atom.

Bottom line, poate sunt eu mai conservator, mi-a luat 3 ani sa trec de la Gedit cu snippets la Sublime

Pt reference:

$ code --list-extensions
annsk.alignment
bmewburn.vscode-intelephense-client
dbaeumer.vscode-eslint
eamodio.gitlens
ecodes.vscode-phpmd
EditorConfig.EditorConfig
ikappas.phpcs
junstyle.php-cs-fixer
marlosirapuan.vscode-theme-railscasts-plus
MehediDracula.php-namespace-resolver
mikestead.dotenv
ms-vscode.sublime-keybindings
ms-vscode.typescript-javascript-grammar
ms-vscode.vscode-typescript-tslint-plugin
neilbrayfield.php-docblocker
PaulOlteanu.theme-railscasts
persoderlind.vscode-phpcbf
PeterJausovec.vscode-docker
PKief.material-icon-theme
pnp.polacode
TysonAndre.php-phan
vscoss.vscode-ansible
yzhang.markdown-all-in-one
6 Likes

Care a fost motivul?

1 Like

@iamntz
Presupun ca asta:

Mai amanuntit, nu am reusit sa fac php-cs-fixer sa mearga cum imi trebuia.
Custom rules, cu custom path (non project root), si vreau si dry-run dar si fix mode

Si aveam nevoie de plugin de pair programming, iar ce exista e vraiste, plus ca nu au versiune pt editoarele colegilor.

Ca sa nu mai zic ca multe din plugin-urile de pe packagecontrol nu au mai vazut un update de >1an

2 Likes

Voiam să văd dacă sunt singurul care se lovește de problemele astea. Eu am încercat și VSCode și Atom, dar ambele îmi lasă impresia că… au lag.

Ce am făcut cu sublime a fost să fac build systems pentru fiecare utilitar de lint/format/etc și e destul de OK așa.


Ce provocări ai întâlnit până acum? Ce nu merge așa cum mergea în Sublime? Ce merge altfel? Ce nu merge deloc?

Lag am intalnit doar de la extensii facute prost. De ex “PHP IntelliSense” se misca ca mortul
dar “PHP Intelephense” se misca vis

Indent on paste e henț total. Format on paste ai ca optiune dar necesita extensie de formatare! WTF?

Nu poti sa deschizi mai multe workspace-uri(proiecte) din Open Recent, decat daca deschizi New Window intai

Dar ce ma intereseaza cel mai mult e ca plugins, extensii sa primeasca update-uri si sa tina pasul cu ultimele versiuni de lintere si alea alea

1 Like

Da, au lag. Acelasi simptom il am si eu. Lag chiar si in timp ce scriu codul, Sublime mi-a lasat tot timpul impresia ca e mai snappy. Pentru nevoile mele de HTML/CSS/SASS si foarte putin JS, Sublime e mai mult decat decent.
Nu prea inteleg unde vine VSCode si carui segment se adreseaza, dar WebStorm mi-a lasat impresia de IDE complex pentru treburi avansate, iar VSCode un Sublime care incearca sa devina WebStorm.

Nu cred ca a murit Sublime Text. Un editor de care n-am mai citit, in schimb, este Brackets.

atom sub ubuntu se misca suficient de rapid pentru mine.
sunt anumite extensii care genereaza lag semnificativ, dar le poti idenfica rapid.

vscode mi s-a parut interesant, dar intertia / obisnuinta e mare si n-am avut motive reale sa ma mut.

M-ai făcut să reinstalez VS. Nope, nu mă enervează ST atât de tare să justifice tonele de frustrări generate de o migrare :smiley:

Poate cu altă ocazie :troll:

1 Like

Le-am încercat și eu pe toate cam din aceleași motive. Din păcate nu. Nu renunț la sublime pentru că nimic nu se ridică la nivelul lui.

Și atom și vscode (cred că și brackets) sunt făcute pe webkit. E oarecum logic să existe o diferență.

Dar ‘goto’, indexarea inteligentă și viteza cu care se mișcă sublime e încă la ani lumină față de alternativele astea.

Sincer, am încercat vscode de 2 ori. Odată când era pe bune ‘new kid on the block’ și încă nu existau pachete. Apoi la ceva timp am încercat să-l pun la punct după ce a mai prins ‘coajă’.

N-am rezistat decât 2 zile.

Am încercat inclusiv phpstorm, care mi s-a părut o unealtă puternică dar cum eu folosesc sublime și pentru chestii minore mi s-a părut absurd de scump și împopoțonat.

Părerea mea e că mai au de lucrat la ele…

Gluma la JSHeroes anul asta…
“(speaker-ul deschide VSCode) heeeei, whatsup, let’s see…who uses VSCode as an IDE? :smiley: (majoritatea ridica mana incantati)…(asta rade si apoi zice) ooook, let’s close this one and open a real IDE…si deschide Webstorm”

7 Likes

Îmi place mult la VS, live share, mi se pare destul de bine făcut și folositor. Obișnuiam sa folosesc ST, dar la fel plugin-urile out of date, cu lag-ul n-am avut mari probleme decât cu 1-2 extensii.

1 Like

Brackets cred că e cel mai bun ide pt. front-end

1 Like

Eu le folosesc pe ambele

Sublime in special pt procesarea textului. Are optiuni care iti permit sa cauti duplicatele, sa editezi linii multiple in acelasi timp etc. Cred ca doar un plugin am instalat, dar am vazut ca are posibilitatea sa iti creezi altele in Python.

Folosesc VSCode pt dezvlotare in Go (cel putin la nivel de hobby si learning). Tooling-ul de Go este destul de bine intergrat (+ linter). Am avut probleme la instalatea toolingului, dar nu din cauza editorului.

Foloseste cineva Atom ?
L-am incercat cand a aparut, dar atunci mi s-a parut ca are lag.

2 Likes

Eu folosesc VSCode pentru Go si JS/TS cu Angular/React.

O data ce am invatat shortcut-urile e un IDE destul de bun, acum se misca bine cu un SSD pentru un IDE. (repet un IDE, nu editor de text)

Gitlens-ul e super fainut, tema mea favorita e cea default dark, daca vrei iti caut extensiile pe care le am si eu. O sa ai cateva probleme dar lucrez si eu la fixarea lor. (debugger-ul are niste bug-uri urate pe multi workspace config, dar e functional pe un proiect destul de mare)

Ca si pont iti pot sugera sa nu folosesti setarile cu GUI ci sa te intorci la settings.json.

2 Likes

cam din primavara am renuntat la sublime pentru phpstorm si acum nu imi pot imagina viata fara el, cu precizarea ca lucrez ca php dev.

1 Like

Cei care folositi Sublime, ati cumparat licenta?

Tu ai cumparat-o la Winrar?

Joke’s on you I don’t use Windows.

Cred ca ar trebui totusi sa includem si pretul cand comparam doua tool-uri. VSCode este gratuit iar Sublime Text costa 80$, bineinteles poti sa-l folosesti gratuit cat vrei tu doar ca na, mi se pare neprofesional sa nu platesti pentru un tool pe care il folosesti pentru a castiga bani, avand in vedere ca si pretul este foarte accesibil.

Doar prin faptul ca Sublime Text costa bani cred ca popularitatea lui va scadea, a fost foarte popular prin 2009 cand nu exista nici Atom nici VSCode, de asemenea VSCode fiind open-source atrage mai multe contributii decat Sublime, care din cate imi amintesc are un singur developer.

3 Likes

Eu am folosit Sublime vreun an da’ n-am fost niciodata power user. Pur si simplu era rapid si mult peste competitori.
A aparut VsCode si am tot auzit de m-am saturat (pe subreddits de tech si js) “am fost pe sublime ani de zile si am trecut pe vscode si e superb”, “vscode e beton, pa pa sublime”, etc.
L-am incercat si eu o data in treacat si neah, era inca in infancy si se misca ca un melc pe sistemul meu antic.
Dar acu’ vreo cateva luni am schimbat os-ul pe linux si am zis daca tot incerc lucruri noi hai sa-i dau o sansa serioasa lu’ nenea vscode.

Si a inceput sa-mi placa. Totul functioneaza out of the box (pe .js), am doar 2 pluginuri - vim navigation si eslint. Intellisense e beton de beton. Suporta si jsdocs in intellisense (m-a facut sa invat basics-urile) si asta face folosirea functiilor super safe si placuta (iti apare on the ce tipuri de variable si ce accepta bazandu-se pe jsdoc-ul tau sau doar intuind din declaratie. Suport beton Node. Foarte usor de customizat. A inceput sa bage tot felul de chestii misto in ultima vreme - cum ar fi breadcrumbs - e foarte util unde ai sute/mii de linii.

Singura buba pe care am avut-o a fost viteza execrabila chiar si pe Linux, datorata vechimii pc-ului meu (un Intel de 1.8 ghz cu 3 gb ddr2 LOL). Dar am strans din dinti si am continuat sa-l folosesc stiind ca o sa-mi upgradez sistemul. Si acu’ putin timp l-am upgradat la un Ryzen 2600x cu 8gb ddr4 si-o bucata SSD.
Bai nene, cand am deschis VsCode-ul in noua configuratie am simtit ca am aripi (REDBULL :D). E ca si cum ai boxa timp de un an de zile cu manusi cu nisip si dupa aia ti le-ai scoate.
Se misca incredibil - dar asta era de asteptat - si acum chiar ca nu am motiv sa mai schimb IDE-ul.
Si nici acum nu sunt power user dar tot sunt mai eficient in vscode decat eram in sublime.

Concluzia - aveau dreptate oamenii aia multi care spuneau ca se merita trecerea de la sublime la vscode.

5 Likes