Sunt asigurat CASS daca am platit contributia la sanatate pentru venituri din dividende?

Salutare!

Sa dau niste cotext:

Am incasat venituri in 2022 peste pragul de 30.600 RON (venituri care nu provin din salarii). Asadar am completat declaratia unica si am platit la CASS 3060 RON.

Din moment ce am facut aceasta plata, nu ar trebui sa figurez ca asigura pe site-ul CNAS?

Nu esti obligat sa il si platesti anul acesta, e pur si simplu destul sa depui declaratia electronic.
Mie imi apare Persoana selectată este asigurată.

In SPV vezi istoric declaratii PF, ar trebui sa iti apara declaratia unica valida. Daca ceri un duplicat pe 2021/2022 ar trebui sa iti apara declaratia pe care ai depus-o.

Nu se actualizeaza in timp real pe site-ul CNAS. Mai asteapta o luna, chiar doua, apoi intreaba-i daca nu apare. :slight_smile:

2 Likes

Merci mult pentru informatii!
Am solicitat duplicat dupa declaratie si recipisa si le-am primit pe ambele. Pe CNAS ma tot uit din luna Mai si nimic, tot neasigurat apar. O sa ii contactez.

Pe CNAS ma tot uit din luna Mai de cand am incarcat declaratia si nimic, tot neasigurat apar. O sa ii contactez.

Ai fost intr-o situatie similara?

Da, tin minte ca a durat ~2 luni pana s-a actualizat statusul. Dar nu mi-am batut capul sa-i intreb de sanatate (pun intended), ci pur si simplu am lasat sa curga timpul.

Iti trebuie chitanta la spital. Cel putin in Bucuresti o cer toti, inclusiv medicul de familie.

1 Like

Dacă apari ca asigurat cu cardul de sănătate de ce ar mai cere ceva ? Probabil că dacă nu apari cer ceva.

Din ce vezi, statusul nu se actualizeaza de azi pe maine, asa ca poti figura ca asigurat si cand nu esti (sau invers). Din cauza asta chitanta este necesara, fiind o dovada mai solida decat un status. Plus de asta, cand pica sistemul si nimeni nu mai poate verifica statusul … Te duci acasa ?

1 Like

Din cate știu nici la spital nu ești obligat să plătești pe loc, te duci la CASS cu factura, dar e mai complicat.

Oricum legea e clară, trebuie depusă declarația unică, ala e documentul care spune că ești sau nu asigurat, nu chitanța. Le poți da o copie de la ANAF.

Dacă cer altceva ai OPC, plângere la CASS. Urgențele sunt gratuite oricum.

1 Like

Da. Esti asigurat. Am platit ziua anterioara, am mers la casa de sanatate sa intreb, si deja apaream drept asigurat. Dupa care mi-am facut niste analize pe baza de asigurare fara nicio problema

2 Likes