Tastaturi mecanice - întreţinere

La mine e clar ca nu am asa ceva:

Insa asta ajuta la curatatul de praf si dead skin cu o pensula versus varianta cu un cadru de plastic iar cum tastaturile mecanice rezista ani buni in timp se vor acumula cantiati destul de mari de praf (dead skin) si alte chestii sub taste.

btw. ce tastatura ai?

Eu o întorc pe a mea invers și o bat de câteva ori. Asta fac cam o dată la una-două săptămâni. Este înfricoșător câte se pot aduna în tastatură…

Foarte rar, cam de două-trei ori în viața tastaturii, scot toate keycaps (căpăcelele? literele?), le bbag într-un lighean cu puțin detergent și le zăpăcesc câteva minute, cât să înceapă literele sa se vadă iar :smiley:

Referitor la lichide: evit prezența lor pe birou. Cu toate astea, am reușit să vărs puțină cafea pe tastatură. Am desfăcut cum am putut și am curățat.

1 Like

6 posts were split to a new topic: Despre tastatura aproape mecanică a lui @Sapioit

Si nu a ajuns in mecanismul de la taste? Eu am scapat un pic de suc intr-un colt si deja trebuie sa desfac tot mecanismul ca se misca in reluare acum tasta …

Pentru mine, cea mai buna tastatura e aia ieftina si decenta (e silentioasa, poti apasa pe taste usor, nu se strica dupa 3 luni).
E foarte important pentru mine sa fie cat de cat ieftina, caci eu sunt lenes, nu as sta sa o curat.
In schimb, eu o “curat” batand in ea din cand in cand ca sa scot “monstrii” (eu mananc uneori la calculator :smiley: ).
In momentul asta am un Microsoft Wired 600.

Ei bine… nu. A mea are o construcție un pic diferită de a ta (dacă nu mă înșel, chiar am zis la un Wurbe că s-ar putea sa ai probleme la curățare - dacă nu am zis, am gândit-o cu siguranță).

Așa arată a ta (pentru cine nu știe/nu are chef să caute):

Așa arată a mea:

Scurgerea lichidelor în butoane este un pic mai puțin facilă în cazul meu. Nu spun că este invincibilă, dar e un pic mai bună. Sper să nu aflu cât de rezistentă e la lichide :smiley:


PS: Mâine-poimâine se fac doi ani :stuck_out_tongue:


Da, doar tu faci asta. Sunt convins că nimeni altcineva. Nimeni! :smiley:

1 Like

Dap - par mult mai bine izolate btw. tasta Tab are nevoie de o picatura de alcool izopropilic (pentru efect sa vezi cum dizolva grasimea si apoi se evapora :smiley:)

Update:

Apa oxigenata si un q-tip usor imbibat in ea apoi am apasat de vreo 50 de ori cu el direct pe switch. In final, dupa vreo doua minute, switch-ul a revenit la normal. :sunny:

kudos to this dude: https://www.youtube.com/watch?v=PZ46ECKolHk

2 Likes

Pentru a o curăţa periodic scot toate tastele cu următorul key-puller.

1 Like

4 posts were merged into an existing topic: Despre tastatura aproape mecanică a lui @Sapioit

Mersi pentru ideea cu alcoolul. Am cumpărat azi o sticlă și se pare că nu era murdar cât era… uzat. Surpriză! :smiley:

În altă ordine de idei, a funcționat foarte bine la curățarea mouse-ului :slight_smile:

2 Likes

A post was merged into an existing topic: Despre tastatura aproape mecanică a lui @Sapioit

@teotite ai idee de unde il pot comanda din .ro fara sa iau tot setul acesta?

http://www.pcgarage.ro/accesorii-tastaturi/tesoro/mechanical-gaming-keyboard-keycap-k3

Ia un set mai mic :slight_smile:

Poate îl găsești pe ăsta pe undeva.

Alternativ, poți folosi o agrafă de birou îndoită meseriaș :smiley:

Btw, a mea a venit cu keypuller… L-ai pierdut pe alt tău sau corsair a considerat că e inutil?

1 Like

Iamntz a fost din nou mai rapid :slight_smile:

@dakull: scuze, doar acum mi-am amintit că Amazon.de nu livrează acel key-puller în România.

Eu l-am cumpărat acum un an şi atunci n-am găsit deloc în România… până la urmă l-am comandat pe timp cât eram într-o delegaţie în Germania.

@dakull: ia uite ce am găsit aici :slight_smile:

PS: ia și un set de o’rings.

2 Likes

Legat de zgomot: mi-am adus aminte de un Skype call: “[…] Heh si tu ai tastatura mecanica? [I hate that sound]”

Hi hi, aici si eu mai patesc sa tastez in timpul skype chaturilor si sa nu fiu pe mute, si toata lumea sa intrebe ce “clănțăne” in halul ala.

1 Like

Apropo de “clantanitul” asta, nu exista si tastaturi mecanice mai silentioase?
M-ar interesa una care sa nu faca mai mult zgomot decat o tastatura “normala”.

Poti sa incerci tastaturi cu Cherry MX White … desi nu as recomanda fara sa le butonezi inainte.

1 Like

Cred ca brown-urile sunt mai silentioase iar eu am adaugat si un set de O-rings ca sa mai reduc din zgomot.

2 Likes