Taxe suplimentare pe locuințele sedii de PFA

Este aceeași discuție ca și aici

Nu confundați taxele locale cu restul taxelor. Taxele locale, așa cum le zice și numele, sunt stabilite de primărie/consiliul local, în funcție de ce mașină de epocă să-și ia sau în ce parte a Braziliei vrea un anumit primar să-și facă vacanța.

Nu știu cum e în alte orașe, dar în Constanța comunicarea dintre ANAF și serviciul local de taxe este aproape zero; ceea ce înseamnă că e destul de improbabil să știe serviciul local de taxe de ce faci tu la ANAF (sau invers…).

Recte este greu de crezut că SPIT va fi pus la curent cu ce facturi plătești tu.

Pe de altă parte, o chestie de care mi-am adus aminte este următoarea: în momentul în care am făcut PFA-ul și l-am înregistrat la SPIT, am avut nevoie de schița apartamentului, pe care m-au pus hașurez camera în care îmi voi desfășura activitatea. S-ar putea ca în funcție de asta să se stabilească impozitul.

PS: să-mi spună și mie cineva cum este diferită situația de acum, cea în care se pun impozite peste impozite de cea de acum trei sute de ani, când venea boierul, îți lua vita, grânele și căruța?