Taxe vamale pentru comenzi din SUA

Salutare,

Deoarece de mai bine de 6 luni lucrez exclusiv pe Linux si nu am de gand sa revin la Windows, iar laptop-ul actual (un i3 cu 8GB RAM) da semne de oboseala m-am gandit sa-mi comand un Oryx Pro de la System76.

Pentru 2.093$ primesc urmatoarea configuratie:

  • Pop!_OS 18.10 (64-bit) with full-disk encryption
  • 6 GB GDDR6 RTX 2060 w/ 1920 CUDA Cores
  • 16.1" Matte 1080p IPS Display, 144 Hz refresh rate
  • i7-8750H (9MB Cache – 6 Cores – 12 Threads)
  • 32 GB Dual Channel DDR4 at 2666MHz (2× 16GB)
  • 500 GB Seq Read: 545 MB/s, Write: 525 MB/s
  • No Additional M.2 Drive
  • No Additional Storage
  • 1 Year Limited Parts and Labor Warranty
  • Normal Assembly Service

Am studiat oferta PCGarage si eMag si nu am gasit nimic multumitor cu i7, 32GB RAM, SSD, placa video dedicata.

Am facut toata introducerea asta ca de fapt sa va intreb daca stiti ceva referitor la taxele vamale pentru comenzile din SUA :slight_smile: Sa platesc 2.093$ pe o astfel de configuratie mi se pare foarte in regula, dar daca mai platesc taxe vamale de inca 500$ sau mai mult deja nu mai sunt asa sigur de comanda.

Printr-o firmă de curierat veți plăti aprox. 20% din valoarea comenzii. Ca o medie.

Caută încadrarea tarifară în Tariful vamal de import. La valoarea în vamă (factură + asigurare + taxe de transport) se aplică taxe vamale (și accize la unele produse), apoi la toată suma (inclusiv taxe vamale și accize) se aplică TVA. Cum numai TVA e 19%, este cam greu să plătești mai puțin de $500.

System76 fac chestii misto dar da, la vama te rupe. Si din pacate nu au prezenta in EU
PS. schimba ssd-ul sata cu unu pe m.2

Nu mai schimb nimic ca nu mai comand daca e vorba de taxe asa de mari :slight_smile:
Pacat, iesea o configuratie foarte misto.

@Andrei_Luca, ti-ai sters postarea, dar link-ul e interesant. Se pare ca de la New York > Bucuresti pentru un colet de 5 kg platesti 55.75$. Dar nu stiu cat de incredere sunt oamenii astia.

ideea e ca acolo jos zice ca tot tu platesti taxele vamale. de-asta am sters postarea. si nu stiu ce presupune asta, daca cumva is alte sume fata de ce s-a scris mai sus
http://www.e-zshipping.com/ asta era link-ul pe care il pusesem, for future references.

@Cosmin nu găsești nici un amic care are un drum în US? :slight_smile: Sau măcar într-o țară mai… prietenoasă cu taxele?


Chiar vrei să dai 2k pe un sistem și să ai zero garanție comercială? Ce faci dacă nu-ți merge trackpad-ul, de exemplu? :slight_smile:

Folosesc un mouse, oricum asta fac si acum :smiley:

Chiar dacă nu te interesează prețul final și banii nu ar fi o problemă, personal nu îți recomand, mai ales dacă lucrezi și depinzi de el.

Orice problemă vei avea, nu vei putea beneficia deloc de garanție, și să-l trimiți până în SUA la garanție durează mult.

pretul in state e de multe ori fara sales tax, pt ca fiecare stat are propria valoare pt asta; eu am cumparst hardware cu 8% sales tax, dupa granita era 12 parca

ca idee, am fost anul trecut la standul system76 sa ma documentez, si ei au zis acelasi lucru

foarte bune sistemele lor

O configuratie asemanatoare si cam la acelasi pret as gasi la nemtii de la Schenker. Un fost coleg de serviciu lucra pe un laptop de-al lor si era multumit.

Practic pentru 1.635 euro (cu toate taxele incluse) se poate obtine o configuratie de genul:

SCHENKER MEDIA 15
PROCESSOR - 1 x Intel Core i7-8750H
SSD (M.2) - 1 x 500 GB M.2 Samsung 860 EVO
GRAPHICS CARD - 1 x NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti | 4 GB GDDR5
WI-FI MODULE - 1 x Intel Wireless-AC 9462 | Bluetooth 5.0
DISPLAY - 1 x 15.6" Full HD IPS | 144 Hz
KEYBOARD - 1 x Backlit RGB keyboard | US International
POWER SUPPLY CABLE - 1 x Power plug C6 | EU
MEMORY - 2 x 16 GB (32 GB) DDR4-2666 Samsung
WARRANTY - 1 x 36 months standard warranty | pickup & return

1 Like

Eu aș cântări foarte bine dacă aș fi dispus să renunț la garanție pentru o economie de câteva sute de euro.

Dacă respectivii nu sunt prezenți în țara în care ești tu (presupun că Ro), gândește-te că orice problemă cu garanția va implica:

  • cel puțin o săptămână în plus (transport)
  • costuri de transport

Se prea poate ca în cazul unei singure probleme de garanție să te coste mai mult decât economia inițială.


PS: eu aș prefera un ecran retina/uhd/cum-s-o-numi.

2 Likes

Sunt dispus sa-mi asum eventualele probleme cu garantia in contextul in care pe plan local nu am gasit un laptop care sa aiba urmatoarea configuratie:

  • i7-8750H
  • SSD, minim 256 GB
  • 32 GB RAM
  • placa video dedicata
  • display 15" IPS cu rata de refresh 120/144 Hz

si care sa nu:

  • fie de gaming (nu-mi place deloc design-ul lor)
  • aiba atat HDD, cat si SSD
  • coste mai mult de 8000 lei

Zic ei că-i de gaming, dar ăsta costă 5700 lei și arată decent, fără briz-brizuri aiurea:

  • i7 8750H :white_check_mark:
  • SSD 512GB M.2 :white_check_mark: :white_check_mark: (în plus, îi poți pune un HDD/SSD suplimentar)
  • placă video dedicată: GTX 1060 :white_check_mark:
  • Display 15.6, full hd, 144Hz :white_check_mark:
  • 16gb RAM, dar are două sloturi și poți face upgrade (e.g. Crucial la ~1000 lei)

Total: < 7000 lei. Cu restul până la 8000 poți să susții DevForum :smiley:

6 Likes

Stiu de Legion Y530 si e adevarat ca e singurul care se apropie de cerinte, dar nu stiu… e ceva care nu-mi place la el :slight_smile:

Păi îl iei, dacă nu-ți place, îl trimiți înapoi. Abia după aia începi să cauți alte opțiuni. :smiley:

Ce faci dacă iei unul din US și nu-ți place? :troll:

Eu l-am luat. Pana acum, nu am nimic de reprosat

Eu l-am prins la ~5200 ron cu un bundele la un joc. :slight_smile:

Spre deosebire de vechile generatii (Y700 si in spate), laptopul este din plastic. Avantajul este ca este mai usor. Difuzoarele sunt sub palmrest. Se aud decent. Ecranul este de 144 de Hz si are marginile subtiri, dupa cum se vede si in poze.

Are suport m.2 nvme. m.2 sata este acelasi lucru cu un ssd normal de 2.5. Eu am luat un ssd m.2 nvme de la Adata si sunt multumit si am pastrat ssd-ul original cu care a venit.

Personal, ti-as zice sa nu te uiti inca la la seria 2000GTX lansata de Nvidia. Inca sunt scumpe. Procesorul este destul de comun. Ti-as sugera sa te duci intr-un magazin si il butonezi. Pt mine numlock-ul este cam ciudat.

1 Like

Nici pana in ziua de azi nu am facut upgrade la laptop, astept sa vad ce reduceri sunt acum de Black Friday :slight_smile: Am pus ochii pe modelul asta de Legion si sunt curios, @Cosmin_Popescu, daca esti multumit de al tau dupa cel putin 6 luni de folosire.

Da!!!

Sunt multumit. Merge impecabil.

Cel postat de tine este cu o generatie peste al meu la procesor si placa video integrata. Cam scump, dar daca ai bani merita :smiley:

Rata de 144 de Hz este superba, totul este mult mai fluent si culorile sunt destul de bune.
Si tastatura este destul de placuta la scris, tatele sunt mari si au ceva spatiu intre ele. Vad ca nu are numlock pad insa.

Ca rezumat, este un laptop foarte bun pt dezvoltare si gaming.

Ca sa iti faci o idee, sunt la al 3 lea laptop