TechPay - site despre piata de IT

Salut!

Lucrez de cateva luni la un proiect personal care se vrea a fi un fel de levels.fyi pentru piata din Romania.

Inca e in faza incipienta, dar fata de levels.fyi, am incercat sa-l adaptez la cerintele pietei, si anume sa intru mai mult in subiectul freelancing / contracting prin PFA/SRL, inclusiv printr-un calculator de taxe. Calculator taxe

Stiu ca exista si undelucram.ro dar mi se pare ca nu este suficient de targetat pentru comunitatea IT.

Inca este la inceput, mai sunt multe lucruri de adaugat (de ex. sa adaug si anii de experienta, sa arat venit lunar / orar la freelancing, cat si net si brut, recenzii pentru companii etc).

Scopul eventual este sa devina cea mai buna resursa din Romania pentru a descoperi cu cat ar trebui sa fii platit, unde (si cum) sa cauti joburi remote, cum sa negociezi etc.

Sunt curios de parerea voastra.

Daca este curios cineva despre tech stack, este remixjs + prisma + postgres hostat pe digital ocean (DB) si render.com (server).

5 Likes

Trebuie sa normalizezi datele: fie net, fie brut, fie lunar, fie pe ora. Ori lasi userul sa seteze ce vrea sa vada, ori afisezi ce vrei tu sa vada si ii transformi in ce-l intereseaza pe el.

1 Like

E cam greu sa normalizezi de la angajat la PFA. Un PFA poate sa fie platit cu $100 pe ora dar lucreaza 2-3 ore pe zi.

@AdrianBasalic da, asa este, brut nu are sens sa arata la angajati pe carte de munca si multi cred ca nici nu stiu ce brut au (“nu ma intereseaza, eu am negociat netul, e problema lor” e o atitudine foarte comuna); in schimbl la B2B de obicei se negociaza brut

O sa ma gandesc sa afisez cumva si un net aproximativ la B2B

@RedGuard am mers de la presupunerea da majoritatea factureaza 8 ore pe zi, dar o sa ma gandesc cum sa pun un camp si pentru asta

@codaci_js mai e si alta chestie… PFA e destul de vag, cand exista si PFA norma de venit, PFA sistem real, etc…

@beniz norma de venit oricum era semi legala ca de fapt era valabila doar pentru consultanta, si acum s-a cam pus ANAF cu controalele pe noi; plus ca de la anul norma o sa fie de 25K EUR pe an asa ca nu mi se mai pare relevanta pentru domeniul nostru

Cred ca ar fi o idee buna sa pui si anul si luna. Ma gandesc ca vrei sa fie long term proiectul. Astfel, o sa poti sa vezi si o evolutie luand in considerare si inflatia :sweat_smile:

2 Likes