The Best News from Angular’s ng-conf 2016

1 Like

Ah, ca tot mi-am adus aminte, ce e chestia asta din documentatia angular?

An Angular “service” is a singleton object created by a “service factory”. These service factories are functions which, in turn, are created by a “service provider”. “The service providers are constructor
functions”. When instantiated they must contain a property called $get, which holds the service factory function.

Adica na, am vreo 20 de ani experienta in programare, am trecut prin vreo 10 limbaje la modul avansat, dar sa mor daca inteleg ceva din chestia aia. Si asta ar trebui sa fie citibila de un beginner in ale Angular-ului?

3 Likes

Framework flexibility comes with some costs :smiley:

2 Likes

Daca am combina documentatia Angular cu documentatia akka am putea scrie o carte chineza scrisa in engleza.

Angular 2 mi se pare extrem de opinionat pentru un framework ca sa fie util unui om de rand…
Inca putin si scoate Adobe (sau altcineva) un IDE gen Unreal Engine sau Unity 3D pentru web development, adica faci frontend si backend cu drag and drop si uita lumea de chestii asa complicate.

Practic tot frontend development-ul ii :

  1. Cauta un event
  2. Ia ceva din baza de date/reda animatie
  3. Baga animatii, incarca design-ul pentru date
  4. Baga datele undeva pe pagina in functie de dimensiuni
  5. Actualizeaza pagina (un element din DOM) daca sunt noutati/reda animatie
  6. Scrie ceva in baza de date/reda animatie
  7. Cauta un event

Cu angular frontend development = backend development, doar ca backend e privat si frontend e public…

Angular 2 ii ditamai sistemul de operare care aproape ca are integrat si un kernel linux. E fain ca poti sa faci rendering pe server in loc de client, dar deja parca iti trebuie facultate sa faci o pagina web. Avantajele la mobile sunt interesante dar nu vreau sa am deaface cu debugging-ul la un sistem asa complex. React macar are debugging calumea.

1 Like

Am avut un sentiment similar cand m-am apucat sa invat Symfony2 (pe atunci inca era alpha). Una peste alta a meritat. Tind sa cred ca o sa fie la fel si Angular 2. Acum nah, nu e trebuie sa fie silver bullet. Win some, loose some.

2 Likes

E facut de programatori Java, cred ca e mai familiar pentru ei. Eu am inceput sa ma bag in Angular2, RxJS si TypeScript (dupa ce mi-am depasit acea “knee-jerk reaction”) si pot sa zic ca e destul de ok so far. Nu cred ca as recomanda totusi unor incepatori Angular2 direct.

1 Like