The world’s first deep learning enabled video camera for developers

The world’s first deep learning enabled video camera for developers
AWS DeepLens helps put deep learning in the hands of developers, literally, with a fully programmable video camera, tutorials, code, and pre-trained models designed to expand deep learning skills.

1 Like

HOT DOG NOT HOT DOG

Gata, daca as avea bani mi-as lua unul.

Totusi fiindca n-am bani sunt sigur ca as putea face aproape acelasi lucru cu o camera web microsoft/logitech ieftina si un orange pi cu doar ~50$. 200$ nu prea merita doar pentru modele preincarcate.

1 Like

Ia incearca sa depasesti Amazon :slight_smile: te iei la tranta cu iei ? :slight_smile:

Nu vad nimic special ca si hardware ca sa merite 250$.

Pe partea de software problema e cu learning-ul, dar la ce ofera ei gasesti training set-uri destule pe internet. Bine probabil e conectat si cu cloud-ul amazon.

Ar fi interesant daca amazon ar crea ceva solutie complexa cu un array din aceste camere, gen sa poata recunoaste daca cineva fura ceva dintr-un magazin sau sa poata monitoriza cu precizie cine ce are in cos. Din cate imi amintesc ei au deja un magazin experimental. Un model de genul ar fi valoros.

1 Like

Eu o să am în vedere jucăria asta. Merci pentru pont.

Later edit: că sa nu fie chiar sec răspunsul; pachetul pare atractiv deoarece pare o soluție completă: os+computer+camera video+servicii. De exemplu am acasă o cameră web full HD ce costat peste 100$, iar toată soluția Amazon conta 250$.

2 Likes

Trebuie avut în vedere și că Amazon e o companie faimoasa pentru profitul extrem de mic. Nu cred că vând ei aici o piesa de 10$ cu 250$. Cred că e foarte aproape de prețul real al ei, poate chiar subvenționată. Idea e să atragă dezvoltării pe platforma lor, nu sa facă big bucks de pe treabă asta.

3 Likes