ThemeForest PSDs for Theme Developing

Am voie sa cumpar PSD-uri de pe themeforest si sa le folosesc pentru a face teme din ele, ca mai apoi sa le vand tot pe themeforest? Multumesc.

sunt convins ca scrie pe themeforest.

Depinde de fiecare autor - sunt unii care accepta iar altii care nu vor. Daca sunt de acord trebuie sa cumperi licenta extended.

La fel e si la plugin-uri (codecanyon), cu mentiunea ca in cazul asta ai nevoie si de un agreement scris de la developerul plugin-ului, cum ca e de acord ca tu sa folosesti plugin-ul lui intr-o tema vanduta pe TF.

Din ce citesc eu, nu.

  1. This license is a “single application” license and not a “multi-use” license, which means that you can’t use the Item to create more than one unique End Product.
  2. You can’t re-distribute the Item as stock, in a tool or template, or with source files. You can’t do this with an Item either on its own or bundled with other items, and even if you modify the Item. You can’t re-distribute or make available the Item as-is or with superficial modifications.

Link
Link

Your promises and responsibilities:

  1. As an author you promise to us and each buyer of your items that:

you own or have rights to use the intellectual property rights in that item and that item does not infringe the intellectual property rights of a third party;

Acest ultim paragraf ar trebui sa iti explice ca nu ai voie din moment ce nu e creatia ta.

Cred că o variantă ar fi să abordezi designerul și să faceți un parteneriat cu un split profit rezonabil (hint: nu accepta 50/50)

1 Like

Cum ai vedea tu un split rezonabil? Probabil fiecare considera ca munca lui e mai importanta si 50/50 pare soluția optima.

Timpul necesar dezvoltării și mentenanței ulterioare (bug fixing, noi features, user support etc) cad în cârca programatorului, nu a designerului.

Designerul lucrează 10-20-50 ore și gata. Un programator nu va lucra mai mult de atât, va trebui să ofere suport pentru N browsere și pentry Y servere și configurații de servere.

Un split corect mi s-ar părea 70/30 sau chiar 75/25.

Da, e ok abordarea ta, doar ca designerul o sa mearga pe principiul “daca nu eram eu asta nu avea ce implementa”, iar programatorul pe “daca nu eram eu asta mazgalea degeaba” si d-asta spun ca 50/50 ar fi varianta de compromis.

Intr-adevar, are sens ce ai zis mai sus, doar ca am o presimtire ca sunt destui de putini designeri buni care sa accepte raportul asta. Daca a practicat cineva treaba asta si a reusit sa obtina un procentaj de genul ar fi super sa ne dea cateva tricks de cum a abordat situatia si cum a convins designerul sa accepte.

Alternativa ar fi să abordezi un designer, îi oferi suma X pentru a produce un layout și aia e tot. Nu-i mai dai nici un procent.