This thing deleted 3 months of work

În momentul în care am descoperit Git, cam toate operațiunile erau precedate de zip, în cazul în care aș putea strica ceva. Asta pe lângă backup-urile zilnice făcute de crashplan.

Dar se pare că sunt singurul preocupat de siguranța muncii mele :smiley:

Discuția HN

3 Likes

Integrarea git în vscode nu e perfectă, e și o problemă cu directorul de muncă. Dacă faci un director nou și nu îl pui ca root, dar lucrezi în el, deschizi consola și scrii git init (fără să te uiți la cale) poți foarte ușor să pui un director de 100 gb pe care nu lucrezi în git, nu schimbă automat directorul de muncă când intrii într-un director sau un fișier. E mai rău ca un zip-bomb. La fel face și dacă folosești init-ul integrat.

Totuși sunt și extensii foarte faine precum git lens care rezolvă majoritatea problemelor. Eu personal utilizez git lens (am scos opțiunea care îmi afișează schimbările în fiecare linie). Îmi dă coverage la codul exact care s-a schimbat și nu e salvat.

În cazul de față își poate recupera codul ușor cu recuva, nu e o problemă majoră.

1 Like

Sigur că poate, dar e mai simplu să nu ai backup. E mai simplu să apeși aiurea. E mai simplu să-i înjuri pe ăia :slight_smile:

image

1 Like

:laughing: Ce newb! A inițializat un repository și s-a panicat când a văzut lista de fișiere untracked! :laughing:
Era și mai amuzant dacă, în amatoricia lui, făcea toată treaba asta direct pe C:\! :laughing:

2 Likes

Dupa parerea mea sunt 2 probleme diferite aici:

  1. Bad UX, impartasesc parerea de aici: https://github.com/Microsoft/vscode/issues/32459#issuecomment-323838939

  2. Omul trebuia sa faca commit si push, sau backups daca inca era la inceput cu Git.

3 Likes