Tips on having a decent discussion

Pentru ca se sterg comentarii si tot avem discutii pro/contra/etc. legat de reguli si daca este etic et al (I might be to blame for that) - nu ar fi mai simplu sa avem un thread cu non official rules on how to discuss stuff?

Evident for starters: don't be a dick

  • avoid ad hominem s at all costs - attack an idea not the person
  • try to be consistent in your argumentation
  • is quite hard to know what person is under that avatar/nickname so easy on the judging
  • if a post is horribly written - suggest corrections without being patronizing
  • try to avoid logical fallacies
  • everyone can have an opinion but at all times facts win - maybe leave your ego at the door am learn something?

Cred si eu la randul meu am trecut prin tot ce este mai sus - Im not holier than thou - insa I quite enjoy this community so why not make it better?

5 Likes

Oricât de introvertiți am fi noi, programatorii, chiar avem nevoie de o listă cu ce (nu) ar trebui să facem într-o conversație?

2 Likes

You’re the admin, you tell me :slight_smile:

La nivel teoretic, să zicem că e nevoie de așa ceva.

Dar cine crezi că va spune „oh, stai, ia să verific eu lista aia cu ce nu e recomandat să faci înainte să apăs pe «răspunde»”? Exact.

PS: cred că în lista aia ai putea adăuga și „avoid romgleză on a forum românesc”… :smiley: :beers:

7 Likes

Quora are niste idei bune.


Din cealalta directie. Mi se pare ca pe forumuri tehnice o trambulina pentru ad-hominem-uri sau alte degenerari ale discutiei este un anumit tip de post. Ma refer la acele post-uri care sunt extrem de “opinionated” sau care par ca dau adevarul absolut. Sunt putine lucruri care pot fi spuse asa, si, in general, cam toata lumea e de acord cu ele (eg. - https everywhere). Pentru restul e bine un calificativ: “in experienta mea”, “eu cred ca”, “si asta e o idee de incercat” etc.

2 Likes

Daca avem o discutie despre - eu zic ca nu va fi in zadar, one can always link it.

Chiar fac un efort insa cand gandesti in Engleza, uneori e ciudat sa traduci in .ro cel putin pt. mine.

3 Likes

@iamntz what?

Desi, da o ia de multe ori complet pe langa subiect, insa totusi full ban?

pai cum s-ar putea explica frmos sa contribuie in asa fel incat sa nu goneasca pe restul cu zilele? eu imi tot iau pauze din cauza poluarii, si revin pt ca stiu ca felul lui de a deraia nu e vina adminilor

Nu e full ban. Îl așteptăm înapoi în 2291 :smiley:

Acum serios, i-am explicat de mai multe ori că o ia pe arătură și el a preferat să continue în același stil.

Chiar te provoc să găsești un utilizator cu 38 flag-uri primite…

#2 cate flags are?