Topic controversat - Why Every Element of SOLID is Wrong

Sunt fanul codului simplu si usor de inteles :slight_smile:

Uneori sa scrii cod simplu este mai complicat.


:grin:

1 Like

Mi se pare ca bate campii si face o afirmatie pe care esueaza sa o sustina. Probabil nu este capabil sa inteleaga (“Too much to remember”) si propune ca solutie “Write simple code”.

Desigur, pentru o aplicatie cu 3 ecrane, go and write code that “Fits in your head”.

Simple code is easy to test - Sigur, cand avem si o arhitectura care sa ne permita sa facem asta, va fi o placere.

Write code that fits in your head - Corect, daca vei ramane singurul developer care va lucra pe proiectul ala. Sunt curios daca in 6 luni “it still fits”.

Nu m-ar mira sa aiba si o prezentare de genul “Why Every Design Pattern is Wrong”.

In conditiile in care multi n-au trecut de Stack Overflow, sunt “incurajatoare” prezentarile de genul.

Desigur, sunt de acord cu a scrie cod simplu, insa SOLID nu au aparut pentru ca lumea scrie codul complex.

Poate are :stuck_out_tongue:

Eu am inteles ca se refera la cod SOLID si simplu :slight_smile:

Asta la o prima citire.

Din prezentarea lui eu am inteles ca nu vede rostul pentru care ai respecta SOLID, cand poti sa scrii cod simplu - rezolvarea tuturor problemelor.

Omul incearca sa para ca a descoperit ceva…desi ce spune el sunt lucruri pe care le realizezi si singur dupa cativa ani de munca, dar care nu contrazic principiile SOLID. Numai ca daca te iei de o chestie cunoscuta si zici ca stii o solutie mai buna, atunci automat lumea e curioasa si o sa fii bagat in seama(chiar daca nu in sensul bun).

2 Likes