Training online supervizat - optiuni in Romania sau international (engleza)

Caut programe de training pentru echipa proprie si vreau sa ma orientez spre cursuri care sa fie supervizate/predate de cineva.

Cerinte:

  • training supervizat pe diferite teme - exemple: backend development (C#, .net core, MSSQL), frontend development (subiecte mai avansate in Angular, design system)
  • sa acopere subiectele respective la nivel mediu si in sus - nu caut cursuri pentru incepatori care acuma se apuca de programare
  • sa lucreze cu grupuri mici de pana la 2-4 oameni
  • cursurile sa fie cu durata de 1-6 luni cu program saptamanal stabilit
  • sa contina si o parte de evaluare pentru a valida ca membri echipei au asimilat corect cunostintele
  • online e ok

Nu sunt interesat de cursuri online nesupervizate gen Udemy.

Daca stiti de cursuri de genul asta (chiar daca nu pe tehnologiile listate mai sus) adaugati linkuri aici + experientele voastre cu ele.

3 Likes

Vezi dacă instructorii de pe Udemy nu țin cursuri în privat, așa cum ai enumerat mai sus.

1 Like

Poate Victor Rentea. El este pe java tho’. Dar parca stiu ca mai are si pe alte limbaje.
Oricum cred ca se poate personaliza.

1 Like

+1 pentru victor rentea. Am fost la 3 sesiuni cu el in-person si la 1 online. Calitatea e foarte buna. La sesiunile in-person faceam pair programming. Fixarea cunostintelor este aproape sigura. Insa nu cred ca are oferte gen 1-6 luni. Iar la capitolul tehnologii am asistat la traininguri cu el pe java si php.

2 Likes

Urmaresc pe Victor R. pe LinkedIn si din ce am vazut formatul folosit de el e workshop intensiv pe 1-2 zile pe o tema particulara (testing, concunrenta, …). Personal nu cred in beneficiile formatului respectiv deoarece se pierd multe informatii si oamenii nu sunt capabili sa absoarba tot ce se prezinta intr-o perioada scurta de timp.

Cum zicea si @Cornel mai sus cel mai apropiat de ce vreau eu este un curs de udemy dar cu mai multa interactiune cu trainerul (intalniri saptamanale) + partea de validare a cunostintelor la capatul cursului.

Nu cred ca e realizabil practic un training de 6 luni. Chiar si 3 luni pare mult daca vorbim de training personalizat. Ca profesor trebuie sa ai destula materie si sa stii ce ai predat fiecaruia, pentru ca experienta sa fie de calitate. Sesiuni intense de o saptamana ar fi ideale.

Shameless self promotion: tin training de machine learning. Am tinut anul trecut 2 sesiuni din acest curs la Oradea Tech Hub. Formatul e de o intalnire saptamanala de vreo 3-4 ore, timp de 4 saptamani, dar in urma feedbackului primit, probabil voi mai adauga material pentru a 5a saptamana.

As zice ca a fost de success, pentru ca unul din participanti (care a platit din buzunarul lui) m-a chemat acuma sa vorbesc despre ML la firma la care lucreaza.

Daca te intereseaza si asa ceva, PM me.

2 Likes

Prefer ca materia aia de o saptamana sa fie distribuita pe o perioada mai lunga gen 4h/saptamana si atunci ar fi 10 saptamani tot training-ul cu intalniri saptamanale de 4h + 2h pentru consultatii pentru a acorda timp unei absortii mai bune a materiei. Ideal ar fi ca fiecare segment sa vina cu o tema de casa tot asa pentru fixarea cunostintelor.

Stiu ca nu e popular modelul asta (exceptand studiile universitare) dar ma gandeam sa intreb poate stiti pe cineva.

Din punctul meu de vedere la un workshop intensiv pe 2 zile de exemplu se pierde foarte mult, vine trainerul cu multa informatie si oamenii nu pot absorbi cunostintele, cumva totul se intampla pe repede inainte. In plus la cele la care am participat eu nu exista si partea de validare a cunostintelor, cumva se presupune ca toata lumea a asimilat corect cunostintele respective.

2 Likes

Sigur, ma consult cu cei care decid pe aceste teme si revin cu un mesaj.

Formatul in principiu e ok pentru mine, nu am reusit sa inteleg din descriere daca exista si o parte de validare a cunostintelor la capat (echivalentul unei certificari).

Momentan cursul e gandit ca ultima sesiune sa fie o sesiune de a scrie o aplicatie de ML de la 0, cu backend/frontend/monitoring/etc. E un fel de capstone project.

E ok asa ceva sau ai vrea un fel de “examen scris”?

Un trainer de calibru (ca Victor Rentea) are un catalog de traininguri care se pot intinde pe 2-3 zile (sau 4-6 zile daca vrei 4h/zi) si prefera 2-3 zile consecutive deoarece e complicat sa combini mai multe traininguri cu firme diferite in aceeasi zi, mai ales daca trebuie sa mergi on-site. Nu mai vorbesc ca trebuie sa planifici cu vreo 6 luni in avans un training cu un trainer de top.
E posibil sa fie nevoie sa platesti o zi intreaga doar pentru 4h de training pentru ca trainerul nu are cu ce sa umple restul zilei pentru ca tu vrei doar 4h.
O planificare din asta poate deveni scumpa si greu de planificat sa iti rezolve nevolie actuale.
Eu nu am vazut traininguri tehnice pe durate asa lungi, cu sesiunile la distanta de saptamani sau luni.

In schimb, trainingurile de leadership se pot intinde pe 6 luni sau un an de zile. Cate 3-4 sesiuni de cate 2 zile, odata la 3 luni si intre timp aplici ce ai invatat, culegi feedback pentru sesiunea urmatoare.

M-ai lovit aici. Asta ma preocupa de ceva ani, sa-ti spun drept. Simt ca s-ar aseza mult mai bine informatiile daca ai sta pe o tema 2 saptamani intensiv (3 luni s-ar dilua prea mult, imho). La modul 2-3 ore pe zi de self study sau udemy/coursera/etc. Dar dupa aceste cateva saptamani vei stii multe, de acord, dar nu vei simti poate care e filozofia acelei tehnologii, care-s capcanele si best practice-urile larg intalnite.

Golul asta l-ar putea umple un format de 1-2-3 zile intensiv, cu mine sau cu altcineva.

De asta tin cursuri doar catre angajatii firmelor, ce deja au avut contact practic cu anumite tehnologii / concepte. Practic incerc sa evit sa iau oameni la curs carora sa le predau eu bazele absolute. Nu merita, nici pt mine, nici pentru el. Cunostintele de baza intr-un domeniu tot singur se asimileaza, in linistea serii :slight_smile:

Am propus firmelor si un astfel de format ‘long-term’, dar ele nu sunt interesate. Logistic e foarte greu sa scoti oameni din productie 2-4 ore/sapt pentru un self study long term. In plus, nu sunt neaparat convins sa ca e treaba angajatorului. Prin afara (Elvetia, Belgia), unele companii angajeaza technical coach (am 2 cunostinte pe rol ca asta) care stau cu tine cate 3-6-12 luni si te cresc enorm pe parte de clean code/testing/refactoring. Dar acolo e alta mentalitate.

M-am gandit sa fac eu de unu singur grupe dar logistica si hartiile m-ar omora. Nu merita financiar.

Deci oricat mi-as dori sa ajut, to self-study-ul pune bazele.
Si sincer, daca esti om curios si nu ti-e teama sa investigezi (ore-zile!) orice lucru nu-l intelegi, sincer- n-ai nevoie de mine. Daca ciulesti urechile si pui mintea la treaba, in 2-3 ani iti dublezi valoarea in piata, poate si mai mult :slight_smile:

Mult success!

PS: poti prinde o gramada de lucruri si daca doar te uiti pe agenda mea detaliata: https://victorrentea.ro/training-offer

10 Likes

Da, din punctul meu de vedere ar fi ok.
Initial ma gandeam la varianta unei certificari dar daca ma gandesc mai bine acolo iti certifica faptul ca ai inteles conceptele nu ca si stii sa le aplici practic undeva deci varianta practica suna mai bine.

1 Like

Sunt de acord daca e vorba de prezenta fizica, daca vorbim de online eu zic ca e fezabil.

Nu era intentia mea, e doar o chestie ce ma preocupa de ceva timp dupa ce am urmarit pe o perioada mai lunga de timp training-urile si eficacitatea lor.
Aceleasi probleme am observat ca sunt si la trainingurile non tehnice, gen comunicare … daca nu este un element de repetare, asimilare in ritmul fiecaruia, validare si nu se masoara eficacitatea se arunca doar niste bani pe geam cu speranta ca se obtine un anumit rezultat.

De acord, problema e ca nu functioneaza pentru generatiile pana in 30 ani (Gen Z & Y) si atunci e nevoie de un pic de peer pressure extern.

In final piata decide modalitatea de predare si consumare al acestor training-uri.

De acord, mentorship-ul direct e cea mai buna metoda all around de predare/invatare din punctul meu de vedere.

Mersi pentru feedback, apreciez.

La ceilalti in 2-3 sesiuni 1 on 1 si 5000E poti sa ceri 8000 de euro pe luna…