Trecerea pe freelancing/contractor

10% daca le cumperi tu si apoi le vinzi pe profit.

Daca iti ofera firma suma X sub forma de actiuni nu-i doar atat impozitul (si ce contributii mai sunt), altfel ti-ar oferi toti banii asa.

Nu e chiar asa. Da, in mod implicit se asimileaza cu salariul si se taxeaza la fel. Dar daca indeplinesti anumite conditii se pot impozita cum am spus eu, 10% la vanzare si asigurarile sociale pe salariul minim, dar aia nu e atat de mult.

Linkuri:
https://www.wall-street.ro/articol/Piete-de-capital/201406/ce-datorii-ai-catre-fisc-daca-primesti-actiuni-de-la-compania-la-care-esti-angajat.html

Compania trebuie sa fie listata pe o bursa, si trebuie sa treaca cel putin un an de la acordarea actiunilor pana cand le poti accesa efectiv, si cred ca mai sunt si alte conditii. Deci nu poate orice firma, si e practic imposibil sa inlocuiesti salariul cu actiuni. Dar pe de alta parte numarul de firme listate creste in Romania, nu mai sunt doar cele cateva foarte cunoscute (Microsoft, Oracle, Adobe, UIPath).

Am experienta proprie, am depus declaratii la ANAF cu asa ceva.

Ok, pot spune ca mi-ai captat atentia cu raspunsul tau si sincer nu prea am gasit multe informatii pe subiectul acesta.
Ma refer la faptul ca in corporatii pot primi actiuni sau bonusuri care pot ridica substantial salariul si aici am cateva intrebari.

  1. Daca firma nu este listata la bursa se merita sa ceri actiuni la o eventuala marire, de exemplu la noi in firma poti cumpara actiuni dar compania nu este listata la bursa si daca pleci din firma ti se restituie banii pe ele daca nu a trecut timpul pe care l-au stabilit ei, daca a trecut timpul X primesti banii pentru actiunile respective cat valoreaza la acea data, poti face chiar si un x2.5.
  2. La o eventuala marire poti cere si bonusuri de performanta daca esti doar developer sau trebuie sa fii un “intraprenor”(team leader, manager) ca sa poti obtine asa ceva, ati mai vazut cazuri in care un dev are si bonus de performanta sau ceva de genul ?
  1. Nu stiu cum e in Romania, dar in US, daca firma nu e listata la bursa, actiunile sunt pretty much worthless (in sensul ca nu poti sa iti iei paine/apartament cu ele). E super greu sa le vinzi, de multe ori firma nu te lasa sa le vinzi (ai clauze in contract). Daca rezisti pana la IPO, e posibil sa fi dat de aur, dar nu totdeauna. Also, firma aproape sigur ca nu le cumpara inapoi, decat in cazuri rare, asa ca deobicei pierzi actiunile respective.

  2. Team leader si manager nu sunt intraprenori :slight_smile: Dar da, si devs pot avea bonus de performanta.

1 Like

Articolele alea cred ca sunt mai vechi, acum stiu ca impozitul pe profit la actiuni e 1% daca vinzi dupa 365 de zile de la intrarea in posesie si 3% daca vinzi mai devreme de 365 de zile. O fi diferit la actiunile provenite din SOP-uri?
Oricum, eu m-as astepta ca cei care valorifica un SOP, sa execute optiunile direct pentru a castiga diferenta de bani intre pretul real si cel din optiune.
As fi curios sa aflu cum procedeaza Microsoft, Oracle si atii deoarece entitatea din Romania e un SRL, deci angajatii vor primi actiuni la o alta firma, nu cea la care lucreaza ei direct.

1 Like

Impozitul pe profit la actiuni e 1% la brokeri inregistrati in Romania, Adobe sau Amazon nu iti dau actiunile pe firma lui broker dorel srl., prin urmare vei fi taxat cu impozitul pe venit normal de 10%.

1 Like

Mai multe informatii si niste raspunsuri.

@Alex2f Se mai găsesc informații despre asta, dar nu mult mai mult decât “firma X dă acțiuni”.

Dacă firma nu e listata la bursa sunt 2 probleme. In primul rând nu mai beneficiezi de taxare redusă, se taxează ca beneficiu salarial. In al doilea rând dacă nu e listata prețul e relativ arbitrar, și nu e la fel de ușor sa le vinzi. Depinzi foarte mult de buna-credință a acționarilor majoritari, care pot face diverse șmecherii. Pe de alta parte, dacă e startup și are succes, poți deveni milionar (vezi UIPath).

Bonusurile nu se cer, se dau. Nu prea se negociază. Eventual ii semnalizezi managerului ca ești nemulțumit de ultima mărire/bonus și vrei mai mult la următoarea data.

Din câte știu la noi acțiuni sa dau de la mid in sus. Cred ca orice senior sau mid mai răsărit primeste un pachet de acțiuni la angajare, care iti intra in contul de la broker in tranșe in următorii 4 ani.

Se mai pot primi și după, dar nu e ceva automat, e bonus de performanța, destul de raspandit.

Și mai depinde si de noroc. Valoarea peste 4 ani poate fi mult mai mare, sau mult mai mica. Dar in general firmele IT cresc. Eu am avut noroc enorm, mi-am vândut pachetul dat la angajare după vreo 5 ani, si intre timp crescuse de câteva ori prețul acțiunii.

@mih11 da, la acel 1%-3% ma refeream si eu. 2023 e primul an in care se va aplica asta. Nu e diferit la SOP-uri sau RSU (eu primesc RSU). Dar asta deja tine de altceva, primul pas este sa nu fie taxate ca si beneficiu salarial. Filialele din Romania au dreptul sa dea actiuni ale companiei mama chiar daca sunt persoane juridice diferite, cred ca am si vazut asta prin codul fiscal.

@XtremePWN ai partial dreptate. Daca vinzi direct, vei plati 10%. Dar poti sa iti transferi actiunile la un broker inregistrat in Romania, si sa le dai si un document de la primul broker care sa indice data la care au fost achizitionate/primite actiunile. Daca faci asta poti beneficia de impozit de 1%.