Try mssql-cli, a new interactive command line tool for SQL Server

Autocomplete inteligent in command line tool.
https://blogs.technet.microsoft.com/dataplatforminsider/2017/12/12/try-mssql-cli-a-new-interactive-command-line-tool-for-sql-server/

4 Likes

Interesant, cred ca s-au inspirat de la GraphiQL.

Daca este vorba de asa ceva https://github.com/graphql/graphiql nu cred.

Oricum este tare sa ai autocomplete in linia de comanda. Te scuteste de a da tab.

Salutare!

As fi sceptic, legat de viteza de raspuns pe o masina medie.
Mariadb cu noul lor feature: ‘copy to tmp’ ne-a cam desumflat… mai mult in productie nu as atinge shell :slight_smile:

Abia astept sa fie un release stable pe 8.x…

Cele bune!

Eu am instalat aplicatia pe laptopul meu cu un procesor din seria U de la Intel. Este draguta :slight_smile:
Functia de autocomplete se misca bine, ai doua moduri de editare, anume mod vim si emacs pe care le poti schimba cu F4.
Am mai folosit in cli psql pt postgre, dar nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa el.
Azi il voi instala pe laptopul de acasa si ma voi conecta la o baza de date remote.
:slight_smile:
Sunt fanul autocomplet-ului

2 Likes

Am testat-o pe o baza de date de pe AWS. Timpul de rulare al comenzilor este de sub 1.5 secundem spre deosebire de Sql Server Mgmt Studio care dadea un “No responding” la operatii. Autocomplete-ul are un istoric in sensul ca tine minte comnezile date in acea sesiune. De asemenea se poate folosi modul multiline prin apasarea tastei F3.


Exista versiunea pt mysql si postgre.
Legat de partrea “pt productie” ii las pe cei mai cu experinta sa adauge cuvinte. :slight_smile:

Propun sa facem un mic review al uneltelor noi sau existente pe care le folosim. S-ar putea sa fie util :slight_smile:
Nu conteaza ca este o biblioteca, utilitate in linia de comanda, programel, script etc

3 Likes

Care este legatura raspunsului tau cu acest topic ?

Nu exista asa ceva !

Programatori care nu stiu stiu structuri de date sunt fake programmers, daca intrebi un angajat cu ce structura de date se implementeaza autocomplete, vine macar cu o idee, toti va amagiti cand vedeti un feature, de parca ar fi magie dar nu intelege-ti ce e in spate, astia ce sunt.

Cred ca de aici s-au inspirat :sunglasses:

2 Likes

exact !
organizatia aceea dbcli a facut si acest tool


Venim si cu implementarea soon

http://blog.notdot.net/2010/07/Damn-Cool-Algorithms-Levenshtein-Automata

Eu nu inetelg de ce insisti cu asa ceva. Ai primit de doua ori flag intrucat este in afara subiectului. Lumea nu este interesata de cum functioneaza autocomplete-ul.

Fa un post separat despre algoritmii din spate !

1 Like

Apreciez entuziasmul lui Cornel pentru tehnologiile noi, dar de foarte multe ori adaugă comentarii complet în afara subiectului, chiar dacă i s-a sugerat de mai multe ori să evite discuțiile offtopic.

Azi a început cu jigniri mai mult sau mai puțin nuanțate.

Primește trei zile de pauză.

Dacă se repetă, îl voi suspenda 3² zile. Apoi 3³. Și tot așa :smiley:

9 Likes