Try out CSS Nesting today

Spre deosebire de situația din trecut, când noutățile erau folosibile abia după 3-4+ ani, acum noutățile sunt utilizabile cam… imediat ce sunt implementate[1].

Iar noutățile de azi: nested CSS. Un soi de SASS, dar nativ.

Treaba asta îmi dă niște mixed feelings:

Pe de o parte e bine, că nu mai este nevoie de compilare pentru … chestii.

Pe de altă parte, tind să cred că se va încuraja nesting-ul excesiv, ducând la probleme de specificitate.

Oh well, vedem :slight_smile:


Nu tot timpul folosesc vreo bibliotecă JS sau vreun framework CSS, dar mi-am dat seama că am început să folosesc destul de frecvent:

  • :is() și :has() în CSS
  • const, let, async, arrow functions în JS

Și fac asta destul de relaxat, fără să mai stau cu stress că nu merge pe mai-știu-eu-ce-browser-dubios [2]


  1. mai puțin la Apple, unde trebuie să aștepți versiunea nouă de OS… ↩︎

  2. Evident că mă refer la abominația numită IE și Edge (pre-chromium) ↩︎

Nu uita de Android, ai browser-ul intern si ai Chrome. Daca ai o versiune veche de Android Chrome nu se mai actualizeaza. Browserul intern e folosit de exemplu cand deschizi ceva in Messenger.

Nu uita de Safari, primesti ultimul Safari la fel daca actualizezi si iOS in anumite cazuri.

Firefox mai e destul de in urma.

CSS tot are nevoie de compilare pentru izolare, altfel tot ai problema de selectori duplicati, in forma normala CSS e util doar sa faci clase atomice (UnoCSS) sau pagini de prezentare/arta, la o aplicatie sau ceva mai mare chiar si cu BEM e enervant.

1 Like