Un nou browser - Vivaldi

La prima vedere funcționează la fel ca și Chrome, cu bune și cu rele (e.g. nu are smooth scroll pe Windows).

N-am de gând să migrez spre alt browser în acest moment.


Alte articole pe tema asta:

http://techcrunch.com/2015/01/27/vivaldi-the-four-browsers/


2 Likes

mai e si Spartanul al nou de la MS. Cand am auzit “spartan” am zis ca ia sa vezi ca fac unul light si rapid. Da’ de unde, l-au anuntat cu nusce feature-uri sf de care n-are nimeni nevoie.

Sunt oricand pentru concurenta la capitoulul browsere, ca le face mai bune.

1 Like

Pentru că microsoft își vede utilizatorii fix așa (9:54-10:02):

La o prima vedere, Vivaldi e foarte rapid. sa il vedem cand incepi sa ii pui plugin-uri si alte cele cum se comporta

Reinviu acest topic, deoarece eu folosesc Vivaldi on a regular basis, si as fi curioasa daca si altii il au in lista scurta.

Bine, eu folosesc multe browsere simultan, ca sa nu ma lupt cu consumul de memorie al Chrome sau FF, pe acelea le folosesc pentru development, iar pentru a browsa internetul in scopuri non-dev am Safari si Vivaldi mereu la indemana. Am inlocuit OmniWeb cu Vivaldi la inceputul anului, deci aveam si inainte tot doua pentru off-dev.

Il am, dar nu-l folosesc fiindca nu are pluginuri, inca…
Dupa ce va avea pluginuri, cred ca ii voi scrie si eu unul… mai exact, “Last Tabs”-ul de la Maxthon, portat pentru Vivaldi, daca nu mi-o ia cineva inainte (nu m-ar deranja)…

Wow, OP a fost facut acu aproape un an… si eu aici citesc prima data despre browserul asta.

1 Like

Cam de jumatate de an stiu de browser… tot caut un browser up-to-date care sa aiba optiunea de Last Session din Maxthon…

Poate nu esti cu FF - fiindca nu mai e trendy -, dar… https://addons.mozilla.org/en-GB/firefox/addon/session-manager/

Mda, nu functioneaza lafel… Eu vreau ceva care imi arata pe o pagina usor accesibila, toate paginile/link-urile “salvate” cand inchid browser-ul, in ordinea in care au fost salvate si sa le arate faviconurile… Daca pot modifica lista, cu atat mai bine… (si am incercat si in Firefox si in Chrome, dar n-am gasit ceva asemanator, cand am cautat…)

A, deci tu nu vrei ultima sesiune (feature pe care majoritatea o au), ci tu vrei ultima sesiune cu aia si cu aia si cu aia si mai vrei si aia. Cred ca cel mai bine e sa-ti faci propriul plugin.

1 Like

Vreau ceva gen un automat merge al tuturor sesiunilor… Daca pot separa si sesiunile intre ele, cu atat mai bine… Si da, cred ca o sa ma apuc sa fac un plugin… dar astept ca Vivaldi sa primeasca un API pentru asa ceva…