Un tutorial de plugin pentru WP

Zilele astea am zis că ar fi cazul să-mi organizez într-un fel cărțile citite de care tot scriu pe blog. Cum GoodReads nu-mi se pare potrivit, am zis că ori pot folosi un plugin gata făcut ori pot face un tutorial despre cum fac pluginul. Prin urmare…

Ce aș vrea să facă plugin-ul?

  1. Afișarea unui Metabox ce va permite introducerea diverselor informații pentru o carte: tilu, isbn, imagine, editură, autor, stadiul curent (de citit, în curs de citire, citită) etc;
  2. Widget ce permite afișarea cărților citite/de citit;
  3. (probabil) să facă fetch automat de pe un API extern după ISBN;
  4. Permite adăugarea de link-uri de unde poți cumpăra cartea.
  5. Listarea unei arhive de cărți

Ce ai putea învăța?

Ai putea învăța să lucrezi cu:

  • custom post types;
  • custom taxonomies;
  • custom widgets;
  • post metaboxes;
  • actions & filters;
  • media uploader;
  • ajax în WordPress;
  • localizarea plugin-urilor;
  • shortcodes
  • Git

Este cineva interesat? Mă apuc de treabă? :smile:

8 Likes

Deasemenea, un tutorial video n-ar strica… daca tot faci o treaba, macar s-o faci calumea… gen inregistrezi desktop-ul, apoi dai play la video si inregistrezi vocea pentru video, apoi le unesti si gata video-ul… sau vorbesti in timp ce inregistrezi desktop-ul… either way, avand o serie de video-uri scurte pe youtube, care sa aiba in descriere un link spre blog-ul tau (si de video-urile sa fie pe blog, deasemenea) ar creste, zic eu, chiar si cu foarte putin, posibilitatea de a primi alti vizitatori interesati de blog-ul tau.

(Scuze daca nu se intelege ce-am vrut sa spun…)

tl;rd: un video ar ajuta invataceii, precum si ar putea aduce noi abonati blogului tau.

Da, sigur ca ar fi util.

Eu ma multumesc si cu gist-uri de cod comentat plus putin context inainte / dupa. :smile:

1 Like

Nu am dicția necesară (și nici un spațiu liniștit unde aș putea face înregistrări) pentru a face un tutorial video/audio :smile:

Am încercat mai demult, am renunțat după câteva zeci de „duble”.

Nu e pentru blog :smile:

1 Like

[quote=“iamntz, post:5, topic:2230”]
Nu am dicția necesară pentru a face un tutorial video/audio :smile:
[/quote]Eu am de gand sa incerc… cand colegii de camera sunt plecati si eu nu sunt (nici eu n-o duc bine cu spatiul linistit unde sa inregistrez)… daca nu uit…
Am pe lista TODO o gramada de lucruri… printre care gasirea de un tini-tiny prioector (cat cateva degete maxim, nu conteaza asa mult rezolutia, din moment ce e o idee pentru proiectul de licenta), sa continui al doilea canal de gaming (primul era in romana, al doilea e in engleza), sa mai fac unul doar pentru programming&codding + proiecte in the back of my mind…

Daca e sa reusesc, iti dau link-urile, poate le folosesc abonatilor blogului tau… sau oricui aterizeaza pe pagina/pagini…

va pot face eu audio daca ajungeti asa departe, am “camera mea” la mansarda :smiley:

4 Likes

Suna bine, spor la treaba si tine-ne la curent!

1 Like

Păi ia vezi aici:

1 Like