Unde printați PCB-uri?

Mai nou am un nou skill unlocked: fac tastaturi. Mă pregătesc să o fac pe a treia și am zis să evoluez un pic, de la „fire în aer” la pcb-uri

Momentan arată cam așa:

(glumesc, nu sunt nici pe departe la nivelul ăsta, dar tot în aer sunt și ale mele :smiley: )

În fine, aș vrea să fac una și cu leduri și cum nu vreau să mă perfecționez în măsurat fire la fix, am zis să folosesc PCB-uri. Pentru că am o înclinație spre Dactyl & friends, nu se pune problema să am un pcb plat, deci rămân la PCB-uri individuale, pentru fiecare switch.

Am găsit Amoeba Kings, care par a fi ce trebuie: pot pune hotswap, pot pune led-uri, pot… de toate.

Am urcat pe pcbway, în jur de 25c/bucata. Pun pe jlcpcb, 0.8c/bucata. Mi se pare diferența prea mare între servicii și nu știu ce să aleg :smiley:

Sugestii?

Tocmai ma pregateam sa zic ca n-arata rau. Acu tre sa pui poza si cum arata a ta.

Foarte asemănător… :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

Tip: nu folosi cablu UTP pentru asa ceva, izolatia se topeste mult prea rapid si cuprul oxideaza daca nu il folosesti imediat (e greu de lipit fara sacaz bun). Iar daca e putin stres pe fir se si rupe. E foarte usor sa faci lipituri reci cu firele din cablu UTP.

Poti gasi sirma cu silicon sau teflon, sunt mult mai usor de lipit fara sa topesti izolatia. Eventual pentru butoane iti ajunge si sa folosesti enamel/magnet wire (sarma cupru bobinaj)

Eu mi-am facut propriile PCB-uri intr-un timp cu o imprimanta laser si hartie lucioasa (am refolosit reclamele din posta), fier de calcat, solutie si tehnica cu burete (nu lasat in solutie).

Daca e un proiect public ai sanse sa gasesti pcb-urile la kit undeva.

1 Like

if it works…

Eu am folosit Aisler, dar cred că sunt mult mai scumpi decât chinezii. Dar am văzut păreri bune despre pcbway și jlcpcb, probabil poți să alegi varianta mai ieftină, nu cred că e vreo diferență de calitate pentru ce îți trebuie ție.

1 Like

Clar nu mă apuc să fac 250 de pad-uri de mână, dar poți detalia procesul?

Acum 20-25[1] de ani făceam așa:

  • dizolvam sacâz în alcool (deși nu-mi mai aduc aminte dacă era spirt, acetonă, diluant sau altceva; parcă amestecam și cu ojă, să fie traseele mai vizibile)
  • cu o pensulă subțire pictam cablajul pe placa de curpu
  • o băgam în baie de clorură ferică

Acum 15-20 de ani făceam așa:

  • hârtie press & peel
  • imprimantă laser
  • fier de călcat
  • baie în clorură ferică

Numitorul comun era clorura aia ferică, pe care, aparent, tu ai înlocuit cu altceva. Cu ce? :smiley:

Păi găsesc, dar eu caut o variantă cât mai rezonabilă. 1-10c/bucată e ok. 1$/bucată nu mai e ok :slight_smile: (target-ul este să ajung la maximum 50c/switch: pcb + switch + led + diodă).


  1. holy moly, 25 de ani… ↩︎

pai e aproape exact ce faceai tu. hartia lucioasa ia locul hartiei p&p. si in loc de baie in clorura o aplici cu un burete (banuiesc).

cred ca cel mai eficient e sa apelezi la un serviciu de printat. mai ales ca ai multe la fel.

1 Like

Păi fix asta am întrebat inițial; discuția despre diy este mai mult side quest :sweat_smile::sweat_smile:

1 Like

chiar vroiam sa editez si sa adaug un “daca totusi te mananca sa te apuci sa le faci tu…”

Păi dacă nu ții neapărat să ai PCB-urile tăiate artistic poți să grupezi cele 100 mini-PCB-uri și faci unul singur, mare, și prevezi tăieri între ele ca să le poți desprinde ușor.

Mai vin găuri, chestii… prea mare bătaia de cap să le fac singur :sweat_smile::sweat_smile:

poate ar fi o idee cu plăcile de test, în genul ăsta

image

Dar arată cam urâțel :smiley:

Nu e doar urâțel, este FOARTE consumator de timp (și de fludor) să faci cu plăci de test.

Cu PCB nu e mare bătăie de cap, poți să folosești Amoeba Kings și îl duplici cu copy/paste. Proiectul e făcut în Kicad, Kicad văd că suportă copy/paste (poate există chiar și metode mai elegante de grupaj).

LE De fapt mi-am adus aminte, am impresia că atunci când am studiat ofertele producătorulor de PCB la unii am văzut opțiunea de grupare, tu le dai placa simplă și ei ți-o duplică pe o placă mare.

Uite, într-un minut (n-am mai stai să le aliniez corect).

Dap, cred că e opțiunea de “panelizare”.

1 Like

Revin cu update: am făcut comandă la jlcpcb pe 9 martie. A ajuns azi comanda prin Cargus.

Împachetat frumos, calitativ pare ce trebuie. Aștept și restul de piese înainte să pun poze cu ce a ieșit :smiley:

3 Likes