„Usage share of web browsers” în România?

Salut!

Cunoașteți o sursă cât de cât precisă în privința „usage share of web browsers”, pentru România?

Din experiența voastră, cam câtă lume mai folosește IE - nu mă refer la companii, ci la utilizatorii „casnici”?

Mulțumesc :slight_smile:

Nu am cunostinte referitor la utilizatori casnici, probabil inca prefera explorer, edge, dar majoritatea care ii cunosc si lucreaza in it folosesc Chrome.

1 Like

Eu folosesc can i use, pentru a vedea daca pot folosi ceva . Are statistici si separat pentru Romania: http://caniuse.com/#search=flex

Nu e fix acelasi lucru, dar acum depinde pentru ce iti trebuie informatia

1 Like

Nu folosește nimeni serios un IE atât de vechi încât să îl iei în considerare. De restul se ocupă modernizr/babel.

O sursă precisă e Google Analytics/Piwik pe site-ul tău.

2 Likes

Exact.

Dar dacă e un site nou, cum procedezi? Păi e foate simplu. FOARTE simplu: Te uiți pe trafic.ro! (de exemplu). Nu cred să existe ceva mai relevant de atât :smiley:

3 Likes

Problema e că și IE 11 e „vechi” în cazul meu :slight_smile: (chestii ce țin de SVG):

IE11 and below do not support foreignObject.

Nu cred să existe ceva mai relevant de atât

Să înțeleg că Internet Explorer și Edge nu sunt folosite deloc în România? :slight_smile:

Păi… e destul de probabil. Toate statisticile românești la care am avut acces arată cam la fel.

Ori greșește GA ori chiar așa e…

1 Like

Pe niciunde aproape

1 Like

Eu vad 80.000 de vizitatori IE / luna pe linkul pus mai sus cu Adevarul.