V-ati carat din .ro? V-ati gandit? De ce da, de ce nu?

In primul rand, multumesc pentru raspuns, e scris foarte frumos. Dar vreau sa mentionez cateva chestii cu care nu sunt de acord.

Folosind acel calculator on line rezulta ca ramanem cu 39 225 lire net pe an, sau mai exact cu 3 268 lire pe luna net.

Daca tie nu iti ajung 3268 de lire in mana pe luna pentru ca “viata e scumpa”, ceva e gresit la bugetul tau. Sa nu mai spunem ca gazul/curentul/mancarea is mai ieftine in UK decat in Romania.

Edit: aici gresesc, gazul/curentul/mancarea nu sunt mai scumpe in Romania.

o sa vedem ca suma cu care ramanem pentru economii pt pensie / propriile hobby-uri / calatorii / pus deoparte e mult mai mica decat daca am presta aceeasi activitate in Romania.

Dar o calatorie la plaja in Spania/Grecia sau la ski in Alpi costa la fel, indiferent daca vii din Romania sau Londra. Iar daca vrei pensie privata si bagi 5% din salar, angajatorul ti-o dubleaza. Eu zic ca e poti salva destul de usor.

Am amici prin tot UKul, iar afara din Londra sumele astea pe care le scriem noi pe aici sunt niste vise chiar si pentru cei cu 20-30 ani vechime in campul muncii.

Pai evident, viata e mult mai ieftina in afara celui mai scump oras din lume, sa fim seriosi.

Ultima chestie, nu te pune nimeni sa lucrezi pentru 55K pe an. Daca iti plac banii te faci contractor si faci 10K pe luna, cu 20% taxat. Nu ai aceeasi securitate evident, dar faci bani daca aia vrei.

1 Like