V-ati carat din .ro? V-ati gandit? De ce da, de ce nu?

Salutare,

O sa dezgrop topicul pentru ca am si eu ceva de spus despre subiect. Lucrez in Germania de 2 ani, si luam in considerare foarte serios sa ne intoarcem.

De ce?

Poate de prea mult bine, poate de prea mult dor de țară, prieteni si familie. Si eu as putea scrie o carte despre subiectul asta, dar o sa va spun ideile principale:

  • Nemții nu au 3 oo, sunt tot oameni ca si noi, semanam in extrem de multe privinte, dupa mine difera doar limba si culoarea parului.
  • Tot dupa mine, societatea asta e unde e, doar pentru ca respecta regulile cu strictete, si nu li se da ocazia sa fie handicapati, sa isi arate prostia in public.
  • Exista si aici puturosi si angajati prost pregatiti, dar sistemul te obliga sa ii tragi dupa tine si sa nu comentezi.
  • Nu am intalnit manifestari xenofobe, majoritatea colegilor mei au spus ca eu sunt primul roman pe care il cunosc, si cand le-am aratat un filmulet cu Brasov din drona au spus ca ei credeau ca avem case din chirpici. (nu judecati, voi stiti cum sunt casele in africa?)
  • Strict profesional vorbind, am invatat aici in 2 ani cat as fi invatat poate in 5 sau 10 ani in Romania, din punctul asta de vedere, no regrets.
  • Salariile nu sunt discriminatorii intre nationalitati, atat timp cat faci exact acelasi job.
  • Taxele pentru salariat sunt obscene, cu cat castigi mai mult cu atat sunt mai mari, pentru mine in jur de 50% din brut, fara taxa de biserica.
  • Iubesc transportul in comun, este scump sa ai masina comparand cu Romania, nu cu salariile de aici; imi schimb uleiul si placutele singur pt ca sunt zgarcit si mi se pare strigator la cer sa iei 100 euro pentru o constatare.
  • Toti cersetorii din Romania sunt aici, vanzatorii de trandafiri si muții care aduna semnaturi.
  • Nu exista munti, m-am saturat de atat teren plat, singura sansa de ski este in Austria sau pe langa, in Alpi, daca cumva iti mai ramane ceva concediu dupa ce ai fost si prin tara sa-ti vezi bunicii (mie nu-mi ramane mai nimic din 25 de zile, chiar daca as avea bani de avion, nu am zile)
  • M-am saturat de ploaie si vant cat pentru 2 vieti
  • Despre chestii administrative sunt multe de spus, dar pentru chirii decente, gen fara a trai in ghetou cu turcii, preturile incep de la 700 euro.
  • Chiar daca platesc sume exorbitante asigurarea medicala, in jur de 400 euro pe luna, nu am avut niciodata nevoie serioasa de ajutor; totusi, singura data cand eram racit cobza si m-am dus intr-o duminica la urgente in cel mai mare spital din Hamburg, am asteptat 6 ore sa imi faca analizele si sa-mi spuna ca nu au ce sa-mi dea, ca e virus si nu se trateaza cu antibiotic, sa beau ceaiuri calde, asta putea sa imi spuna si bunica daca o sunam, si nu costa consultatia 1000 euro (pe asigurare).
  • Medicul de familie, nefiind expert in engleza, s-a exprimat prea sincer, si mi-a spus ca atat timp cat poti lucra, nu ai de ce sa vii la doctor (eu am intrebat ca prostul, daca nu ar fi bine sa fac si eu niste analize din 2 in 2 ani, asa, preventiv)
  • Viata sociala aproape de 0, daca esti ca mine (si nu ca si colegul de mai sus care se identifica mai bine cu poporul german), dupa ce ai vazut toate bisericile si pietrele de pe aici, dupa ce ai socializat cu toti zidarii si soferii de tir de la biserica romaneasca, o sa realizezi ca nu esti prieten cu un neamt asa cum ai fi cu un roman, exista o limita, peste care nu vei trece niciodata, e greu de explicat asta in cuvinte.

Daca mai imi aduc aminte lucruri, sau are cineva curiozitati, o sa mai scriu.

PS: bine v-am gasit!

17 Likes