Visual Studio Code

…e un IDE. Visual Studio Code e un editor care intră pe nișa Sublime/Atom/Brackets. :smile:


Am încercat și eu vreo jumătate de oră VS Code ăsta și cred/sper că va fi editorul meu de zi cu zi atunci când va fi gata. E ca Sublime cu IntelliSense și Git! Dac-ar mai adăuga cursoare multiple și posibilitatea de a-l extinde folosind (să zicem) TypeScript sau poate chiar ScriptCS atunci aș renunța la Sublime…

Ce mi-a plăcut:

  • IntelliSense
  • Comenzi rapide, à la Sublime
  • Integrarea Git e fabuloasă. Pe lângă chestiile uzuale, gen diff, commit, schimbat branch, etc. mi-a plăcut foarte tare acel “interactive staging” vizual pe care-l oferă.
  • Are UI decent pentru debugging
  • Sidebar-ul poate fi mutat în dreapta! (killer feature pentru mine :smiley: )

Nu mi-a plăcut că nu are (încă) unele chestii cu care m-a răsfățat Sublime:

  • Nu are cursoare/selecții multiple
  • Nu are minimap
  • Nu poate fi extins
  • Nu are collapse la metode/regiuni/etc.
  • Nu pot fi modificate/adăugate teme

Încă nu-s convins:

  • Nu are conceptul de “fișiere deschise” (tab-uri cu fișiere) ci “fișiere în lucru”, iar Ctrl+TAB navighează prin toate fișierele nesalvate sau închise recent.

EDIT:
Tocmai am apăsat Ctrl+Shift+I în VSCode și …ce să vezi? A apărut o mică fereastră de DevTools!
Acum stau și mă-ntreb de ce folosește Microsoft Webkit/Blink în loc de Edge-ul lor (Project Spartan)? :smiley:

Lăsând gluma la o parte, mi se pare mult mai posibil acum să apară în viitor o parte din chestiile despre care ziceam că-mi lipsesc.

1 Like