We need to be prepared for a devastating solar storm

Treaba cu furtunile solare se va întâmpla. Sunt convins că nu e o chestie de dacă ci e mai mult de o chestie de când. Că se va întâmpla acum, peste zece sau o sută de ani, efectele vor fi progresiv mai grave.

În articolul de mai jos se spune că se vor prăji inclusiv HDD-urile sau SSD-urile (practic tot ce e electronic…)

Sunt curios, oare cum s-ar putea proteja sistemele de calcul pentru o astfel de situație? Ții sistemul într-o cușcă faraday? Pui sistemul într-un bunker cu pereți de 2m de plumb? Altceva?

Până una-alta, în acest context, back-up pe unități de stocare optice (DVD sau blue ray) începe să pară o idee bună…

3 Likes

Treaba cu furtunile solare se întâmplă :slight_smile: Furtuni solare au loc tot timpul. Doar cele foarte, foarte mari sunt problematice.

Vestea bună e că pentru următorii 10 ani nu ar trebui să avem probleme.

Acum vreo 2-3 ani a fost una destul de mare. Locuitorii din Canada, Germania, parcă și New York au văzut aurora boreală pe timpul nopții. A fost știre pe toate posturile.

Când o să vedem și noi, dar și ăia de la Ecuator aurora boreală, atunci o să se prăjească toate electronicele.

1 Like

Deasemenea, o bomba nucleara/atomica in stratosfera (parca) si totul s-a prajit… EMP for the win, cum ar spune 9gagger-ii.

Nu chiar, cel putin in Romania in multe locuri generatoarele importante sunt chiar langa locurile unde se consuma energia generata si pot fi deconectate de la liniile lungi de inalta tensiune care asigura transportul pe tot teritoriul tarii fara mari repercusiuni (cu mici exceptii). Problema e cu satelitii mai mult si liniile de tensiune de sute de kilometri. Internetul, televiziunea si telefonia functioneaza mai mult prin fibra optica in ziua de azi, care nu este afectata cu nimic. Nici macar retelele 3G/4G nu cred ca vor fi afectate prea mult.

Dispozitivele in sine nu pot fi distruse de o furtuna solara, problema e supratensiunea care intervine pe liniile de inalta tensiune fiindca devin antene si daca sunt prea lungi nu pot fi controlate. Adica devine imposibil sa zici daca un fir de inalta tensiune va avea 10kv sau 30kv dintr-un moment in altul.

Chiar daca o furtuna solara ar introduce semnale nedorite, tot nu s-ar depasi puterea unui turn GSM de 40-60W.

1 Like

Credeam că era evident că la alea mari m-am referit :slight_smile:

2 Likes

Între timp au devenit şi Millennial Disc-urile mai accesibile ca preţ, iar multe DVD-Writer-e moderne suportă formatul (evident inclusiv scriere), fără costuri suplimentare.

3 Likes

Hmm, desktop-ul meu a pierdut DVD-RW acum un an cand mi-am luat o carcasa noua. Laptop-ul nu mai avea de niste ani buni (pana sa iau mac-ul, aveam un hdd in loc dvd-rw din laptop).
Sincer vorbind, in cazul unei furtuni solare majore eu sunt mai preocupat de haosul generat in societatea moderna. Adio carduri, atm-uri, case de marcat la Mega, smartphone-uri si alte gadget-uri in care am bagat o gramada de bani, sistem de securitate digitale (alarme, senzori de incendiu, camere de supraveghere).
Sansele de conflicte civile in secenariul asta foarte mari. Faptul ca o sa imi pierd pozele, codul adunat in ultimii ani si niste documente paleste brusc cand te gandesti ca oamenii se vor calca in picioare pentru mancare.

3 Likes

Acum intelegeti de ce destui americani si mult mai putine persoane din restul lumii se pregatesc pentru o asa numita “apocalipsa zombie”?

In armata, termenul de “apocalipsa zombie” se refera la orice situatie in care apare haosul, sistemele electronice ori nu mai functioneaza ori nu mai sunt intretinute, iar populatia, mai mult sau mai putin literalmente, innebuneste.

sau nu mai pot supraviețui; cum au pățit canadienii când lapovița a distrus rețeaua electrică. Au picat comunicațiile, sistemele de încălzire, fabricile, echipamentele din spitale…

1 Like

Au apărut şi Blu-Ray Millennial Disc (ce-i drept, sunt încă scumpe):
http://www.amazon.com/Verbatim-Disc-BDXL-Jewel-98913/dp/B011PIJPOC

Cred ca site-urile si pozele vor fi cea mai mica grija a noastra in cazul furtunilor solare :slight_smile: Poate ar fi bine sa invatam sa ne ucidem singuri hrana …

1 Like

** să ne prindem sau să ne creștem singuri hrana vrei să spui? :smiley:

Cred că tranșarea este cea mai mică problemă…

1 Like

Cresterea suna bine, dar cand or navali hoardele infometate, parca prinderea suna mai bine :slight_smile:

Parca era o regula, daca nu misca, mananca-l. Daca misca, omoara-l. Dupa aia mananca-l.

1 Like