Web development online college/certificate

Eu sunt genul ala de developer (as vrea sa cred) care nu are facultate si oarecum caut o alternativa pentru facultate.
Lucrez de ceva timp ca developer si am avut tot felu de discutii cu cei mai batrani legat de faptul ca nu am mers la facultate.
Mi-ar face placere sa fac o facultate online sau ceva certificare pe partea de web development.
Ma gandeam ca poate mai gasesc pe cineva in situatia mea sau cineva care m-ar putea ajuta cu niste sfaturi.
Multumesc !

De ce nu faci o facultate la fara frecventa ?

Facultate ai nevoie strict pentru hartie, sunt firme care te angajeaza doar daca ai diploma si CV-ul tau trece de filtrul HR. Orice alta varianta nu cred ca va avea aceeasi valoare pentru un angajator deci din punctul asta de vedere nu cred ca-ti va fi de folos.

1 Like

Nu exista nici o facultate respectabila fara frecventa, chiar si facultatile de digital design din Germania cer frecventa.

Certificari sunt multe, nanodegree-urile de la Google pe udacity sau diploma de frontend dev de pe freecodecamp probabil ar conta la firme mai serioase care nu cer facultate.

Totusi si eu sunt in aceeasi oala si filozofia mea e ca mai bine lucrez eu la ceva din care sa fac bani, oricat de bun ar fi salariul din Romania si cu diploma tot nu iti vei lua o casa din salariu.

3 Likes

Babes Bolyai ? Nu zic ca diploma e mare lucru, dar el aia cauta oricum, decat un curs eu zic ca e mai bine o diploma la fara frecventa, astfel te poti scuti si de impozit, etc.

Cred că deja a specificat şi @iamntz în alt post. Ai timp până pe 15 octombrie parcă. Avantaju e că nu trebuie să te prezinţi nicăieri fizic, plus că e gratis, dacă ai noroc.

2 Likes

Daca-s genul de oameni care au o problema cu faptul ca n-ai facultate, nu o sa-i linisteasca un certificat sau vre-un nanodegree.

Eu zic sa nu dai mare atentie hartiei pe termen scurt - te-ai angajat fara diploma, si sunt multe multe alte firme care nu se uita la diploma din principiu, si multe pentru care experienta de munca o sa conteze mai mult decat diploma. Asa ca nu cred ca o sa ai probleme in a nu-ti gasi de munca.

Acum sigur, in 4 ani de facultate inveti o groaza de chestii de cultura generala, pe care poate nu ai ocazia sa le prinzi din mers. Iti poti face un plan de invatat bazat pe planul de cursuri de la automatica sau informatica (sau MIT). Cu avantajul ca poti sa iei ce-ti place si ca poti folosi sumedenia de materiale online disponibile, in loc de cursul lui X de la facultaate.

Sunt niste dezavantaje in a nu avea diploma de facultate pe termen lung, care poate fac tentanta o facultate fara frecventa. Nu beneficiezi de eliminarea impozitului de venit, nu poti fonda un PFA, anumite slujbe in stat iti sunt off-limits, emigrarea in tari non-UE cu sisteme de puncte pentru acordarea vizelor este mult ingreunata, angajarea in anumite tari mai fixiste pe partea de diplome e putin mai grea[1] etc. etc. Asadar nu sunt neaparat chestii care tin de momentul prezent. Dar daca primesti o oferta misto dar care e conditionata de a avea diploma de facultate, n-o sa mai ai cum s-o mai repari atunci.


[1] La companii mari in Germania de exemplu.

4 Likes

frumusetea domeniului in care activam (IT) este data si de faptul ca oameni cu background divers se regasesc intre colegii nostri; am cunoscut si lucrat cu multi oameni in ultimii 15 ani, majoritatea nu proveneau din IT, si cu toate acestea performau foarte bine

in momentul de fata scutirea de impozit in romania nu mai e conditionata de diploma in domeniu, deci asta nu mai e un motiv per se; eu totusi mi-am incurajat unul din angajati sa faca masterul (chiar acum a plecat la scoala), ii platesc eu taxa, doar sa aiba hartia aceea in cazul in care castiga la loteria vizelor (cum tot viseaza) si trebuie sa le arate altora si in felul acesta cata incredere au avut altii in el; eu stiu ce poate, si nu am nevoie de hartii pt asta, l-am vazut chinuindu-se cu probleme grele si izbandind

trebuie sa stii ce vrei sa faci in viitor, si in baza aceasta sa iti construiesti propriul drum; cum zice si @horia141 mai sus

vrei sa fii freelancer? nu e nevoie decat sa iti faci un srl si gata, ii dai bataie; vrei sa fii angajat intr-o structura mai larga (ex. multinationala)? du-te la interviu si arata-le ce poti, daca le place de tine te vor lua si fara foile acelea de hartie

am studiat programa universitara la licenta si masterat la cateva universitati din cluj-napoca si alba iulia, diferentele sunt mici (prestigiul nu vine din ce va invata pe voi acolo), si daca e sa faci asta doar ca sa inveti elemente de baza iti sugerez sa iti gasesti mai degraba un mentor care va fi mult mai structurat si pragmatici in abordare; cei pe care ii mentorez eu ii poreclesc “minions”, am deja peste 10 ani de experienta in “minionship”; eu o fac pt ca si altii si-au petrecut timp aratandu-mi realitatile din business, in ciuda diplomei de calculatoare de la poli pe care o aveam in buzunar si care nu valora mare branza

9 Likes
2 Likes