Web Safe Fonts - For Real

In proiectele personale font-ul folosit este aproape intotdeauna Roboto. Am vazut dupa cateva cautari pe Google, ca Roboto se incadreaza la Web Safe Fonts. Practic nu ar mai fi nevoie ca acesta sa fie adus in aplicatie, deoarece este inteles by default de toate browserele pe toate dispoziteve, astfel fiind universal.

Articole de genul: 1, 2, 3 spun cam acelasi lucru.

Cu toate acestea aruncand o intrebare si pe StackOverflow raspunsurile sunt total opuse.

Voi ce parere aveti?

1 Like

Roboto mi-am pus si eu pe blog.
Mi se pare ca are un contrast bun.

Intrebarea este daca mai e nevoie sa il includ manual sau nu.

<link href="https://fonts.googleapis.com/css2?family=Roboto:wght@100;300;400;500&display=swap" rel="stylesheet">

Mentionez ca ma intereseaza doar pentru Chrome si nu celelalte browsere.

Initial am incercat acest ghid

insa nu a functionat ceva si nu am mai stat sa vad cauza. Oricum parca am pus acel link si prin fisierele temei.

In final am incercat cu acest plugin

Si acolo pot sa aleg unde sa folosesc fonturile. Titluri, citatii, paragrafe etc. In plus pot sa aleg mai multe fonturi.

Eu am pe Wordpress blogul.

Depinde ce înțelegi prin websafe:

  1. funcționează identic, indiferent de browser (aceeași spațiere & co; am mai întâlnit abominații care aveau diferențe majore între browsere)
  2. funcționează fără a fi nevoie să-l instalezi sau să-l definești (i.e. este font de sistem, ce vine cu OS-ul)

Presupun că te referi la varianta a doua.

Răspunsul e simplu, chiar dacă vine ca o întrebare:

Regăsești fontul respectiv dacă instalezi azi sistemul de operare (indiferent că-i windows, mac, linux, android etc)? Dacă răspunsul e nu - cum e cazul Roboto, de exemplu - atunci nu, fontul NU este web safe.

POSIBIL ca atunci când instalezi Chrome să-ți pună și Roboto, dar nu sunt sigur.