WhatsApp pe web

Asteptam, sincer sa fiu, functionalitatea asta din partea celor de la WhatsApp. Totusi, mi-as fi dorit sa foloseasca un cloud pentru mesaje pentru a nu mai fi nevoie de storage-ul pe telefon si, de asemenea, ar fi fost frumos sa fie independent de telefon si sa se foloseasca acel cod QR doar la inregistrare.

Cum va place?

http://techcrunch.com/2015/01/21/whatsapp-comes-to-the-desktop/

1 Like

Din ce am înțeles, telefonul e musai să fie lângă tine și conectat la wifi/3g. Probabil pentru a descuraja reverse engineering-ul în vederea consumării API-ului de aplicații neoficiale.

Plus că nu merge pe iOS, deci e așa… o chestie, ca să fie :smile:

Cu alte cuvinte e un client web care in realitate e mai mult sau mai putin un “screen-sharing”.

Cat despre teama de reverse engineering si altele… Mai orice se coase se descoase, deci daca cineva chiar vrea sa faca ceva rau, o va face mai devreme sau mai tarziu.

Insa facand aceasta limitare fac rau userilor. Mi se pare aiurea sa trebuiasca sa ai telefonul langa tine. Ce se intampla daca uit telefonul la munca si vreau sa discut cu Gigica? Aaaa da - trec pe Viber…

De asta prefer eu Viber. Mi se pare cu mult deasupra lui WhatsApp - si la nivel vizual si la nivel functional

Ce este interesant este ca e facut cu ajutorul ReactJS. Se pare ca Facebook tine mult la tehnologia asta. Bravo lor!

If your phone dies, so does your WhatsApp web connection.

Mi se pare un experiment destul de trist. Ok, te legi din browser la un soi de server care ruleaza sau e activat pe telefon. Poate fi ceva interesant, dar nu pentru o aplicatie de mesagerie care vrei sa mearga si daca nu ai telefonul langa tine sau ai ramas fara baterie (am patit-o de cateva ori)
Eu folosesc Telegram, de care sunt multumit (consuma si ceva mai putina baterie pe iOS si merge pe orice device am la indemana).

nici eu n-am inteles dubiosenia asta. practic au pus o tastatura si un ecran mai mare la telefon. fuck that.

Mda, pentru ca sunt mici si amarati si nu pot sa faca o aplicatie care sa adreseze problemele reale pe care le au utilizatorii in aplicatia oficiala. E mai bine sa ii atace pe ceilalti. Daca aplicatia oficiala s-ar face treaba cum trebuie (vezi si cazul aplicatiei web) cred numarul de utilizatori ai aplicatiilor facute de terti ar fi neglijabil.
Pe de alta parte si cei care au facut aplicatia WhatsApp+ au cautat-o cu lumanarea, folosindu-le numele.

Cum am mai zis si mai sus : de aceea prefer eu Viber. Ai o aplicatie desktop intr-adevar calitativa, nu panarame din astea restrictive.

Si in plus nu merge cu iPhone… Pai prietene, dupa ca faci ceva care e cam dubios si “restrictiv” (no API, no nothing), il mai si faci si inaccesibil pentru utilizatorii de iPhone (al caror numar, sa fim realisti, e destul de mare).