When Clients Says "Your Price Is Too High"– How To Respond Role Play

Un role-play drăguț despre cum să-ți negociezi prețul.

5 Likes

Mi se pare un pic nelalocul lui sa vorbesti cu clientul despre ce bani face si cum se potriveste cu cat ofera.

Desigur, daca va cunoasteti de ceva vreme si ati mai lucrat, e in regula, dar cu cineva care abia te-a contactat…

Credeam că am eu vreo preconcepție greșită, dar se pare că nu sunt singurul care gâdește așa!

Când mă uitam la film, fix la chestia asta mă gândeam: cum ar fi ca atunci când te duci la frizerie să-ți spună: „Oh, dar domnu’ Red, câți bani credeți că puteți face cu freza asta?” :smiley:

Darrrrr… mi-am dat seama de două lucruri:

  • poate că au o cultură în US care le permite să facă anumite lucruri care nouă ni se par mai ciudate;
  • chiar dacă n-ar fi așa, mergi pe ideea că dacă nu încerci treaba asta, nu ai client. Dacă încerci, s-ar putea să ai, deci…

Si daca el face cu tine ceea ce nu vrei sa faci tu cu el?

Am mai auzit de discutiile de genul cu clientul, in contextul in care vrei sa oferi value-based pricing si nu per ora/project.

Cu clienti noi as zice pur si simplu: Atata costa ora, nu stiu cate ore va dura. Cu siguranta nu va dura 6 luni.

Pe idea “Take it or leave it”. In alta ordine de idei, nimeni nu m-a abordat in ultimii ani.