Where To Learn Linux Online - All Options Explored

Un cuprins:

  1. Linux Foundation
  2. Courses
  3. Linux Websites/Blogs
  4. Linux Communities
    Linux Fans Group si altele
  5. YouTube, DTube and odysee
  6. Books
  7. Install a Linux distro and learn as you go

Parerea mea este ca ar trebui sa filtrezi mai bine materialele pe care le postezi.
Nu ma intelege gresit, dar majoritatea articolelor sunt mai mult de dragul seo si nu zic nimic in plus fata de restul de articole de pe internet cu optiuni unde sa inveti linux

1 Like

Linux Stans e site-ul mai multor grupuri de Linux si primesti stiri cu articole de pe el, de obicei nu le caut pe google, mie mi se par interesante sfaturile, desi nu e ceva iesit din comun fata de alte articole de pe net, o sa intreb si Chat GPT si Bard sa vad ce zice, e posibil sa faca si ele articole similare.

@Cosmin_Popescu presupun ca nu ai deschis articoul sa il parcurgi si doar iti dai cu parerea cand ai vazut Linux Stans.

Mie mi se pare ca Linux Stans are articole destul de bine structurate, de obicei @Cosmin_Popescu are postari cu link-uri fara nici o descriere si multi alti de pe forum.

Nu as zice ca acest articol e de SEO, da exemple de cursuri/carti/video-uri utile.

1 Like

Asta e cam greu in ultima vreme. Eu am invatat dupa man pages, dar sunt anumite distro-uri care nu mai pun man pages ca sa mai salveze din spatiu :smiling_face_with_tear:

Eu am invatat Linux dupa carti scrise de profesori de la Facultatea de Informatica din Iasi(Alexandru Ioan Cuza), aveau carti pe toate ramurile la editura Polirom, am fost de curand intr-o librarie si mi-au spus ca numai au carti IT ca nu tin pasul, internet-ul cam a terminat cartile de IT in romana, cauti pe internet daca ai nevoie de ceva, man pages nu mi se pare usor de digerat, cand aveam imprimanta mai scoteam cursuri ce gaseam pe internet si cand mergeam la tara erau utile.

Linux se face de obicei in facultate la cursurile de sisteme de operare si retele de calculatoare(programare cu socket-uri).