Which Programming Languages Use the Least Electricity? – The New Stack

Permite-mi să afirm că este puțin irelevant. Cam ce spune articolul este că depinde ce faci. Dacă faci o aplicație ineficientă, îți poate consuma curent. Și cu Rust și cu Perl sau python poți face o buclă infinită care să îți prăjească procesorul. Dacă rulezi codul pe o configurație ineficientă energetic, o să îți umfle factura la curent. Dacă nu, nu.
Mai zice articolul că cel mai rapid limbaj nu e neapărat cel mai e efficient energetic.
Într-adevăr, python ar consuma mai mult curent decât C pentru că este scris în C… Dar diferența cred că este puțin cam nesemnificativă raportat la importanța altor aspecte ale unei aplicații.

1 Like

Cred ca se aplica daca faci websiteuri in asamblare. Sa vezi cat curent consuma dezvoltarea lor, chit ca ruleaza de pe un Rasperry Pi

Mă așteptam ca C să fie primul, e clar pentru toată lumea, dar nu mă așteptam ca Javascript să aibă o poziție așa bună.

Bănuiesc că e Javascript ce rulează in nodejs nu in browser. Au făcut treabă bună domnii de la Google cu intepreterul ăla de Javascript.

Ceva ma face sa cred ca nu au folosit implementari optime pentru toate limbajele. De obicei cam asta se intampla. Uneori bias-ul e chiar cu intentie.

Eu nu înțeleg cum au comparat JavaScript cu TypeScript. E același limbaj, au rulat compilatorul înainte?

nu mai incarci imaginea aia de 2MB si gata, ai economisit curentul.