Why I work remotely (hint: it has nothing to do with productivity)

Într-o discuție pe forum, a venit vorba despre avantaje/dezavantaje în a fi angajat/freelancer. Unul din aceste lucruri (nu știu dacă este avantaj sau dezavantaj) este că, în ciuda faptului că ești angajat, poți fi alături de copiii tăi 24/7.

Ce părere aveți? Ați putea lucra de acasă cu un copil? Cu un nou născut? Cu un copil de 1-2 ani? Cu unul mai mare (după 3 ani se presupune că-l duci la grădiniță)?

https://m.signalvnoise.com/why-i-work-remotely-hint-it-has-nothing-to-do-with-productivity-34ace30f74fc#.l9ydxucgc

Eu as inclina spre nu. Cred ca tine si de condițiile materiale: daca stai intr-un apartament de 75mp este cam greu

  • sa stai separat de restul activitatilor din casa
  • sa poti avea o conferinta pe skype, fara zgomote din jur

Nu mi-e clar cine ar avea grija de copil (daca e sub 7 ani) - in ce povesteste el. Ca asa sa zici ca lucrezi acasa cu copii, iar copii sunt niste handralai de 15 ani care nu te baga in seamna - nu e nicio treaba.

Din propria experienta (cand am mai stat acasa cu copii):

  • Se poate lucra de acasa - in caz de nevoie, Timpul castigat din lipsa drumului birou/acasa il pierzi cu atentia data copilului. Daca sunt mai multi… In caz ca varsta copiilor este intre 3-6 ani e si mai greu sa ii inveti sa nu deranjeze.
  • Cand creste copilul, apar gradinita si scoala, trebui sa ii duci. Ca nu ti-l ia autobuzul galben din fata casei.
3 Likes

Depinde (doh)

Dacă ai nevoie de un regim strict, 8+ore pe zi, eventual multe conversații, clienți scorțoși, îți cam trebuie buncăr. Oricât i se spune ”tati are treabă”, va trage de clanță și va izbi ușă până ieși :slightly_smiling:

Dacă ai un program mai lejer, fără prea mult stres, dacă lucrezi cu oameni relaxați, care nu au o problemă că la tine se aude un copil pentru că la ei se aud trei + câinele, poți să treci relativ ușor peste primii trei ani (până la grădi). Nu toți au ”norocul” ăsta însă tipul are dreptate, anii ăștia nu se mai întorc, e păcat să-l vezi maxim două ore pe zi…

2 Likes