Windows 10: Aniversary Update (primele impresii)

Edge foloseste video/mp4; codecs="avc1.640033" i.e. fully hardware accelerated H.264

Chrome foloseste video/webm; codecs="vp9" i.e. badly or not at all hardware accelerated codec.

Mistery solved - want to fix Chrome on older hardware? install an extension to force H.264 content from YouTube et al.

1 Like

in other news: compilarea este slow as hell pentru abia foloseste hardware-ul:

pe *nix cel putin un CPU era la 100% sau daca ii dadeam -j4 or something imi rupea tot CPU-ul in doua.

Nu a citit nimeni avertismentul despre Ubuntu on Windows:

Caveat Emptor (Buyer Beware!)

While we’re excited for you to try out this new technology, which will first become available in Windows 10 “Insiders” builds after the Build conference, we want to be clear about a few things:

First, this is the first time we’re releasing this technology – it’s marked as beta for a reason: We know that there are some rough edges and that some things will break! Do not expect every Bash script and tool that you run will work perfectly – there will be gaps. But by trying out this feature, you’ll help us figure out what we need to work on in order to greatly improve our reliability, coverage, and reach.

@Vlad_Radu huh? asta inseamna ca nu avem voie sa-l testam/criticam sau cum? cred ca toata lumea este aware ca-i wip.

Thread-ul este pentru a testa/arata ce putem face acum pe 1607 si daca este ceva cu adevarat util in acest release.

1 Like

În legătură cu subiectul Linux subsystem, Alex Ionescu (oare o fi român? :smile:), a avut o cuvântare la Black Hat USA 2016 despre potențialele riscuri ale acestui subsystem.

1 Like

Alex Ionescu e şi unul dintre developerii ReactOS. Se pricepe destul de bine la kernelul NT.

1 Like

adica el, nu? :slight_smile:

2 Likes

Mai devreme am ascultat un podcast despre Microsoft Edge:
http://thewebplatformpodcast.com/100-microsoft-edge

E un interviu cu doi developeri din echipa Microsoft Edge.
Foarte interesant, au refacut mare parte din engine si acum se lucreaza la optimizari, apoi urmeaza sa integreze shadow dom si web components. :smiley:

2 Likes

@iamntz, ai intalnit probleme la update? Am incercat sa-i fac update aseara si a ramas blocat de doua ori la screen-ul de update (o data la 13% si o data la 71%). Din fericire, am reusit sa-l inchid si sa-l restartez si pare sa fie totul ok.

Ce as putea sa fac sa scap de problema cu update-ul? Acum e incapatanat si la fiecare restart incearca sa-i faca update la Anniversary Ed. Este vorba de laptop-ul de pe care lucrez acasa si am lucruri destul de importante pe el, nu as vrea sa ramana blocat si sa nu mai mearga restartat la un moment dat.

Thanks! :slight_smile:

Am făcut update la un singur sistem, a mers fără probleme :slight_smile:

1 Like

Singura problemă (până acum) am avut-o la un HP ProBook 450 G3 cu driver-ul audio (ceva Conexant ISST). Din când în când, după restart, nu mai recunoaște placa audio și trebuie reinstalat driver-ul iar la instalare, ocazional, am parte de un Blue Screen.
Înainte de update totul funcționa fără probleme.

1 Like

Serios, daca as avea o placa de sunet noname, nici macar Realtek sau VIA mi-as lua o placa de sunet usb…