Wordpress Development Workflow

Salutare,

Am o cerinta pentru a realiza un website cu o tema custom ce va interactiona cu un API extern(Apache Solr), insa nu-mi este clar care ar fi cel mai ok mod de lucru astfel incat sa evit pe cat posibil eventualele probleme.
Dupa putin research am ajuns la urmatoarea solutie:

Servers

  • local dev (xampp)
  • server staging (testing)
  • live server

Starter theme
Underscores - https://underscores.me
Nu am un site complex asa ca m-am gandit sa construiesc site-ul folosind undescores. Credeti ca este
prea basic si va fi mult de munca sa fac totul from scratch si poate ar fi bine sa aleg o tema cu ceva features pe care sa o rescriu cu child theme?

Version control
Git

DB back-up
Pentru mine partea asta este cea mai neclara, avand in vedere ca WP isi tine majoritatea setarilor in DB.
Solutia clasica ar fi sa fac DB export si import in stagging/live(find and replace url), dar mi se pare destul de “dificil” sa fac asta manual.
Exista cumva o solutie mai eleganta? M-am jucat putin cu VersionPress dar sincer nu stiu ce probleme pot intampina cu diverse plugin-uri.

Dynamic Mega Menu
Exista vreun plugin pt mega menu care sa incarce datele meniului dintr-un json sau va fi nevoie sa folosesc API-ul WP pentru asta si sa fac o solutie custom?
Din cate am vazut WP nu are endpoint pentru meniu, deci va fi nevoie sa-l fac eu sau sa folosesc un plugin ca acesta

Cum ar fi ideal sa fac sync intre localhost, staging si live server?

Multumesc!

wp db export pe serverul DE PE care vrei să migrezi (e.g. live)
wp db import pe serverul PE care vrei să migrezi (i.e. staging/local)
wp search-replace live.url local.url să înlocuiești URL-urile
wp transient delete-all pentru a șterge toate transients care ar putea genera probleme temporare.

Îți recomand să ai un singur punct cu date reale - live - și de acolo să exporți/imporți spre celelalte. Nu-ți recomand să sincronizezi DB din staging/local în live pentru că s-ar putea să pierzi chestii: comentarii, formulare trimise etc.

Nu ai nevoie de sync al bazei de date. Când sunt diferențe prea mari, folosești wp-cli și actualizezi
și DB.

3 Likes

Multumesc pentru raspuns, o sa fac acum cateva teste cu wp-cli.

Ce tare, o sa recomand si eu mai departe utilitarul acesta. Mersi fain!