XAML Preview Tool Improvements in Rider 2021.1 EAP – .NET Tools Blog | JetBrains

In the latest Rider 2021.1 Early Access Preview (EAP), we’re helping .NET developers have the best development experience in building Windows-native applications. We’ve improved the XAML Preview tool, an essential feedback mechanism for WPF and XAML developers.

Introduced in Rider 2018.1, the XAML preview tool window for WPF (on Windows) allows developers to preview the results of their XAML changes directly in Rider. And it just got better!

are people still using xaml?

Din pacate, da.
Anul trecut am avut de-a face cu xaml intr-un proiect. Noroc ca l-am dat gata in 3 luni.

1 Like

XAML e folosit de mai multe tehnologii, Window Presentation Framework (WPF), Universal Windows Platform (UWP) si Xamarin mobile dar si UnoPlatform cross platform.

toate tool-uri microsoft, toate vor muri în cativa ani.

Da dar fiecare are propria varianta de XAML foarte similara dar incompatibila cu celelalte deci nu ai code reuse intre ele si te mai trezesti si cu batai de cap cand lipsesc anumite features (daca imi amintesc bine o durat pana Xamarin.Forms a avut relative source binding si multibinding). Exceptie cred ca e Uno care parca foloseste UWP XAML deci posibil sa fie compatibil dar nu am lucrat cu el deci nu stiu exact. Era o data un plan sa se faca un fel de standard dar a fost abandonat XAML Standard Project Status · Issue #238 · microsoft/xaml-standard · GitHub

Ca sa mori intai trebuie sa te nasti :joy: Personal inca nu am vazut UWP folosit, Xamarin.Forms rar si Uno de loc (dar poate pentru ca e mai nou). WPF e folosit destul de mult si din pacate si WinForms este inca foarte folosit. WPF are avantajul ca poate cat de cat sa fie integrat in WinForms si invers si asa se mai pot moderniza oarecum aplicatii WinForms fara riscul pe care il prezinta o rescriere totala a unei aplicatii in care si daca mai sunt developerii originali nici ei nu mai stiu de ce s-a facut acolo cum s-a facut.

XAML in general mi-o placut dar e cam verbos si iti trebuie destul de mult boilerplate pentru convertoare cel putin in WPF. Responsive design e mult mai lejer de facut in XAML decat in WinForms dar nu se compara cu HTML + CSS, la fel si la Styles / Themes.