Your favorite Git client is coming to Windows: Git Tower

Deși folosesc în general consola, sunt situații când prefer un GUI, cum ar fi momentele când vreau să adaug doar unele linii din unele fișiere într-un commit. Decât git add -i urmat de 5: Patch și y, n, y, s, n, n, y, s, etc., prefer să selectez cu mouse-ul niște text, click-dreapta și Stage selected lines.

5 Likes

Ce parere aveti de TurtoiseGIT?

@IonutBotizan asta inseamna ca faci foarte multe modificari (non)-atomice iar apoi cand termini spargi totul in logical commits? Mi se pare interesant, eu de fiecare data (or most times at least) incerc sa lucrez la ceva care intra intr-un logical commit apoi fac commit-ul si continui catre urmatorul tick/tock. Ar trebui sa incerc mai des si varianta --patch / --interactive ma intreb daca ar avea vreun efect asupra productivitatii.

1 Like

Mie mi se pare că sunt două variante aici:

  • implementezi un feature mic sau repari un bug, caz în care faci repede un commit

sau

  • implementezi ceva funcționalitate mai mare sau o listă de funcționalități legate de același „modul”, caz în care mi se pare mult mai eficient să fac mai multe commit-uri cu părți de cod

Evident, pentru varianta 2 un client GUI e mană cerească. :smiley:

2 Likes

@dakull Procedez așa atunci când, de exemplu, rezolv un bug și am adăugat funcții/clase noi ce simplifică rezolvarea dar nu sunt specifice bug-ului și pot fi considerate generice. Când totul e gata, fac un commit cu chestiile adăugate noi (gen Added utility class Foo\Bar) și apoi altul cu rezolvarea efectivă a bug-ului (Ex: Fixed issue with bla bla bla - #362).

În felul ăsta sunt mai ușor de urmărit modificările.
Un alt beneficiu ar fi faptul că pot face cherry-pick doar la commit-ul care aduce funcționalitate nouă pe care-aș putea-o folosi și pe un alt branch, fără a fi nevoit să fac merge (poate, din diverse motive, nu se vrea încă aducerea tuturor commit-urilor pe al doilea branch).

4 Likes

Câteva luni mai târziu, Tower este lansat oficial. Costă 80$ sau 60$ până pe 31 decembrie dacă folosești codul TO1WBETA.

Mi se pare că au rezolvat din probleme, aplicația e ceva mai rapidă, nu mai face refresh aiurea, dar încă nu are shortcuts disponibile și nu poate fi deschis din cmd în directorul curent.

Încă nu știu ce să cred despre preț, dacă e corect sau nu, dar parcă tinde spre „mi se pare un pic prea mult”, nu spre „e prețul corect”.

Ca punct de referință, eu l-am cumpărat la începutul anului trecut și am dat 60EUR pe o licență.

1 Like

Eu l-am luat cu 70EUR in martie, ușor cei mai bine cheltuiți bani anul ăsta… :smiley: De are o stellar recommandation :star: de la mine

Disclamer: am folosesc versionea macOS

1 Like

Mie mi se pare ca Git Extensions e cel mai bun client de Windows pentru ca se misca foarte rapid, are cele mai multe comenzi implementate în interfață și e foarte ușor de folosit. Cam 80% lucrez cu el și 20% în CLI. Aaa, și e gratis.

2 Likes

Folosesc Tortoise Git in Windows, fac ce vrea muschii mei cu el: log cu filtre, rebase, delete branch, credentiale, pgp, blame, diff, tagging, whatever …
Voi da o cheie si la Git Tower ca sa vad cu ce vine in plus!

Mi-e lene sa folosesc linia de comanda, decat daca situatia o cere.
Nu e de ajuns ca trebuie sa scriem mesaje de commit, squash si alte alea?

2 Likes
1 Like

Si eu tot GitKraken folosesc atunci cand am nevoie de ceva vizual. Dar imbin cu mult CLI.