100$/h? Artificial rate?

Este o rata artificiala. Cum si de ce? E simplu. Exista peste sapte miliarde de dobitoci pe planeta. Multi au bani. La fel ca si cu schemele de imbogatire rapida daca dai niste bani la niste ‘printi’ din Nigeria, se bazeaza pe asta. Fraieri cu gramada.

Unde merita sa dai bani multi? La de-aia de lucreaza cu succes la complexitatea esentiala, si nu e vreo banalitate.

Exemple:

  • domeniu medical: ceva de ‘life support’, sau tratament… lucrurile astea pot sa omoare, pierderile pot fi imense din foarte multe puncte de vedere. Un exemplu ales la intamplare: https://ieeexplore.ieee.org/document/274940?arnumber=274940
  • domeniu aviatic. Nu cred ca trebuie sa explic aici ce pierderi pot avea loc. Exemplu: https://arstechnica.com/information-technology/2019/03/initial-findings-put-boeings-software-at-center-of-ethiopian-737-crash/
  • software esential la reactor nuclear. Sa zic si aici?
  • domeniu militar. Aici analiza poate fi chiar cinica. Se rezuma la ‘oamenii nostri sunt valorosi, ai lor dimpotriva’. Plus chestii de bani. O racheta costa foarte mult, din perspectiva alora de fac razboaie e o pierdere sa o folosesti pe post de artificii. Similar pentru un avion de vanatoare, elicopter, tanc, etc.
  • chestii de securitate. Ai de lucru la ceva sa zicem IoT, o yala electronica. Sau sistem de alarma. Pierderile si aici pot fi destul de mari. In special daca sunt instalate pe la banci sau ceva similar. Sau doar alea de tin de securitatea sistemului electronic bancar… va prindeti voi.
  • ‘optimizari’ ce aduc economii de milioane de dolari. Situatii concrete la aia de au ‘server farms’ care consuma enorm, stil google. Le merita sa plateasca unul care viseaza algoritmica, cunoaste teorie pe compilare, detalii hardware, etc, si poate sa modifice codul incat sa mai reduca factura la energie.

Bineinteles, mai sunt. Sigur ca pot sa-mi imaginez situatii in care vrei sa angajezi pe unul care lucreaza la un framework/biblioteca. De exemplu ai ceva software medical si pe partea de vizualizare vrei sa mearga lucrurile ‘perfect’. Nu vrei sa greseasca medicii diagnostice de cancer pentru ca nu merge bine. Exemplu de biblioteca folosita la asa ceva: https://vtk.org/ Ceva ma face sa cred ca in loc sa tratezi cu ‘star’-uri, vei dori sa tratezi cu Kitware.

Cam cunosc care e situatia cu salarizarile pe chestii de mai sus. Merg la sute de mii de dolari pe an, nu ajung la milioane (daca cunoasteti exceptii, puneti-le).

Va puteti imagina si alte situatii, as vrea sa stiu unde intra vue.js in complexitatea aia esentiala. Si chiar nu se poate fara, nu exista alternative, etc.

Asa ca… vue.js? Nah. Dar poate il folosesti la controlul reactorului nuclear sau ghidarea rachetei balistice… sau cine stie, poate la avionica, ceea ce ar explica cum de-a cazut avionul ala :slight_smile:

Serios, daca dai sute de dolari pe chestii de-astea, cu cat iti platesti programatorii care lucreaza la complexitatea esentiala a proiectului? Sper ca cu un ordin de marime mai mult.

Inca o chestie. Pentru de-alea descrise mai sus, nu-i ‘angajezi’ de pe net in stilul ala. Morala respectivului de asemenea conteaza enorm, nu vrei vreun hacker sa-ti goleasca conturile bancii sau vreun terorist sa-ti rezolve reactorul. Sunt mai multe lucruri implicate decat ‘aaaa, e core team, merita!’.

1 Like

Intamplator, unul din link-urile de mai sus, chiar subliniaza ceva din ce-am zis:

“Active TS/SCI clearance. Required” (inseamna ‘Top Secret (TS) or Sensitive Compartmented Information (SCI) clearance’)

Pe chestii de genu se lucreaza cu mult mai mult de $100/ora.

Am vazut sume mai mari de $100/ora platite pentru schimbari banale pe o pagina web facute de un singur om. Tot ce conteaza e cat valoreaza produsul.

Sunt oameni care fac emailuri de HTML pentru 100k+… adica $52/ora

1 Like

Cu alte cuvinte, ai vazut ca scam-ul Nigerian functioneaza.

Da, pe chestii de genu’ se poate chiar si peste $100/ora. Nu cu foarte mult, deja se ajunge la sume de genul $200000 pe an. Dar e functionalitate esentiala pe un domeniu… well, am explicat mai sus.

Nu e ‘chestie de genu’’ aia cu vue.js. Aia cu vue e Nigerian scam. Se gasesc fraieri sa dea? Categoric.

Poate a vrut să scape de tine politicos dând un preț ușor de refuzat?
Personal am folosit metoda.
Apoi am recomandat un junior pe mai putini bani dar tot mai mult decat facea el

Ce mă distrează cum amesteci tu lucrurile băgând vuejs ca ceva ne-esențial, ignorând faptul că există o piață liberă, nu doar domeniile enumerate de tine care sună ca o listă de priorități definite de un stat.

Știi că există oameni care câștigă mai mult decât doctorii, nu? Știi că există oameni care câștigă mai mult decât inginerii de reactoare nucleare, nu?

Vuejs n-are absolut nici o legătură cu discuția. E vorba de o piață liberă. Dacă discutăm de un ecommerce care generează milioane de dolari, și ai o problemă unde vrei optimizare, de ce nu ai plăti pentru un core member?

E fain să faci interfețe pentru centrale nucleare, dar îți zic un secret, nimeni nu te plătește pentru cât crezi tu că valorează munca ta, ci pentru cât cred ei. Piața de centrale nucleare e mică, e fixă, și sunt convins că un inginer care lucrează la embedded pentru automotive câștigă mult mai bine, fiind o piață mult mai dinamică și mult mai profitabilă.
La fel și la medical. În afară de SUA, sistemele de sănătate de stat nu prea sunt fani ai noilor tehnologii, pentru că nu trebuie să aducă profit.

Ce vreau eu să zic e că argumentul tău că nu merită că e vorba de Vuejs care e doar javascript e irelevant. E vorba de cerere și ofertă.

Iar o firmă care face niște nimicuri in Vuejs in primul rând nu are nevoie de cineva plătit cu 100/hr.

Dar o companie iot care fac produse de milioane cu interfață web, poate li se merită că o interfață bine făcută ajută la vânzări…sau la economie de curent, interfața rulând mai mult în browser și nu pe device.

12 Likes

Ce varza ai facut acolo… sigur ca exista oameni care castiga mai mult. Din trafic de droguri, de exemplu, sau inselandu-i pe altii, sau doar din salarii nesimtite in anumite pozitii la stat. Etc.

Intrebarea nu e daca castiga sau nu, ci daca merita. Daca rata e artificiala.

Pentru vue.js, cel mai adesea e artificiala. Eduard nu a revenit ca sa dea detalii. Nu a spus ca e vorba de ecommerce care genereaza milioane de dolari (si in care complexitatea esentiala e in jaful ala de vue). Nu a revenit sa spuna cu cat platesc programatorii care lucreaza la functionalitatea esentiala.

Cat despre ‘cerere si oferta’, ai dreptate, nu e prost cine cere…

Meseriasii si alti lucratori blue-collar ar muri de foame, conform estimarilor tale despre cat valoreaza munca unei persoane. Din fericire, este o piata libera :slight_smile:

1 Like

Tocmai azi am vazut un anunt pentru sudori cu 8000 - 13 000 net, cazare si 2 mese incluse

1 Like

Zau? Si conform estimarilor tale, cate sute de dolari merita un ‘blue collar’ pe ora? Ca sa nu moara de foame…

Tocmai, ca nu este “dupa mine”. Valoarea serviciilor oferite de o persoana este exact valoarea pe care sunt clientii dispusi sa o plateasca.

Dar, ca sa revin la subiectul Vue - si ca sa nu ma simt prost ca last comentarii gen Twitter - programatorii remote lucreaza pe o piata globala. Un rate care noua, ca est-europeni, ni se pare absurd, pentru cei din US este complet average. Tot aspectul “artificial” despre care discutam aici este total subiectiv.

1 Like

O persoana poate sa ofere servicii la cat are chef el. Eu de exemplu pentru tine, daca ai nevoie - si chiar daca nu ai :slight_smile: - ofer servicii de dezvoltare de soft la un miliard de euroi pe picosecunda. Nu cred ca ai fi dispus sa platesti, totusi. Asa ca e usor de verificat ca nu e adevarata afirmatia.

Acum, despre ‘piata globala’. Pe aia mizeaza si ‘printii’ din Nigeria, apropo. Nu cred ca se limiteaza la piata locala. Dar… aici totusi nu era vorba daca cineva isi gaseste fraieri la modul general, pe ‘piata globala’. Aici a fost o intrebare concreta, relativ la “hourly rate destul de astronomic (cred)”. Cu alte cuvinte, potentialul client nu pare prea dispus sa o plateasca. Sunt sigur ca ar fi foarte de acord ca cineva din USA sa plateasca pentru el, dar nu cred ca e cazul.

Ce s-a intamplat ca urmare a intrebarii? Au sarit unii cu ‘oferte’ de 1000 $/ora. Ca cica ‘merita’. Ca doar nu dadeau de la ei :slight_smile:

Cat despre rata ‘medie’, mai las-o ca macane. Angajati la NASA pe post de dezvoltatori software nu iau atat, chiar din pozitia de senior. Daca, repet, daca… sunt specializati pe niste domenii de nisa, importante, daca sunt niste zei pe domeniu (nu ca aia, cu jaful de vue, ci cu publicatii stiintifice pe domeniul cerut, etc), daca lucreaza pe functionalitate esentiala, etc (am detaliat un pic mai sus), atunci pot ajunge rata aia orara si chiar sa o depaseasca.

De exemplu pe postul asta: https://hire.withgoogle.com/public/jobs/kitwarecom/view/P_AAAAAADAAEiAHMElE9dCeP
"

  • PhD in Computer Science or related field
  • Masters level candidates must show substantial work experience in 3D vision beyond degree"

Cel mai probabil nu se ajunge la rata aia orara, contrar afirmatiilor ca in US e ‘average’.

LE: Aici au plata average pe US:
Software eng, in general:
https://www.payscale.com/research/US/Job=Software_Engineer/Salary $83,944/an
Senior:
https://www.payscale.com/research/US/Job=Senior_Software_Engineer/Salary $113,730/an
Ambele sunt bine sub rata care zici tu ca e ‘average’ pentru US.

O persoana poate sa ofere servicii la cat are chef el. […] Nu cred ca ai fi dispus sa platesti, totusi.

Exact, dar după cum spuneam mai sus (și sper că nu ai ignorat intenționat, atunci discuția nu își are rostul), nu este vorba despre cât cere un ofertant de servicii, cât despre ce este dispus să plătească un potențial client.

Angajati la NASA pe post de dezvoltatori software nu iau atat, chiar din pozitia de senior.

Angajații la NASA probabil sunt angajați full-time, iar un full-timer mereu va avea un „tarif orar” (salariu de fapt) mai mic decât un contractor, datorită riscurilor pe care un contractor le are - își plătește singur taxele, asigurările, nu are alte beneficii și riscă să i se termine contractul în orice moment. Dar, continuând cu linkurile date de tine, confirmi că te uiți la salariul unui angajat și compari cu acei $100 pe oră din postarea originală.

Cu părere de rău, dar cred că ești blocat într-o bulă în care crezi că tarifele orare sunt mult mai mici decât se oferă pe piață zilele astea pentru contractori. Avem norocul să fim într-o profesie și o perioadă foarte bine plătită, și ar trebui să încerci să beneficiezi („profiți” sună negativist) mai mult de acest lucru.

4 Likes

Nu. Este vorba despre cat este dispus sa plateasca cine a pus intrebarea.

Nu orice ‘potential client’, incluzand aici si ceva miliardar dispus sa arunce banii in WC si sa traga apa.

Cat despre salarii, tu cred ca iti inchipui ca in US e ca in Romania, se discuta despre salarii dupa ce ti-a platit firma taxele. Nici vorba, esti responsabil sa-ti platesti singur taxele acolo.

Si tu esti blocat intr-o bula in care $1000/ora e ieftin. Ceva ma face sa cred ca nu iei atat.

Ai adăugat un zero în mod intenționat sau este o hiperbolă pe care nu am înțeles-o.
În fine, eu unul mă las păgubaș, o seară plăcută.

Nu e nici o hiperbola, pentru ca s-au vehiculat asemenea sume pe aici:

Serios, eu chiar as dori cum poate sa fie functionalitatea ESENTIALA a programului in vue.js, si daca nu e, cu cat sunt platiti cei care lucreaza la acea functionalitate. Parerea mea e ca acea functionalitate merita cu un ordin de marime mai mult. Adica, considerand sumele vehiculate pe aici, $10000/ora cel putin.

Tu faci în continuare confuzie între un consultant care îți rezolvă o problemă concisă, și un angajat full time.

Până nu faci distincție, discuția e inutilă. Poate fi VueJS, PHP, fizică nucleară. Angajat e una, iar când aduci un consultant din afară pe o problemă specifică e alta.

1 Like

Tu faci confuzie intre o intrebare specifica si povesti nemuritoare. Faci confuzie intre ce poate lua unul si ce merita (fie pe bune, pentru munca lui, fie ce-i merita celui care face plata, ceva particular).

Am cerut mai sus lamuriri cu privire la situatia concreta, chiar eram curios. Nu s-au dat. Fara detalii, nu se poate sti. Generic, pentru ‘vue.js’, sumele alea sunt o prostie monumentala chiar si pentru ‘consultanta’.

Situatiile concrete pot fi de asa natura: peste 100000 linii de cod, proiect cu specificatii ce se intind pe mii de pagini. Vine ‘consultantul’, se uita ca boul la poarta noua vreo cateva luni si rezolva NU ce i se cere. Dar tu ii dai $1000/ora, ca ‘merita’.

In sfârșit un topic hot & trendy :innocent:
75€/ora este o rata decenta pt Europa de vest pt un ITist mediu (admin linux, devops, programator generalist sau framework).
Într-o țară normală din occident taxele sunt 30-40% la un freelancer înregistrat acolo. Deci el rămâne să zicem cu 40€ net.

Acum asta e rata care o știu pt 40 ore pe săptămână cu parțial onsite/remote.
Dacă e un proiect de 40 ore pe lună e mai scump că omul ăla nu își acoperă costurile.

E un preț decent. Nu mai cereți nici voi 10€ și scoruri de genul ăsta că e păcat să stricăm piața.

PS Înainte să-mi dau demisia și să devin freelancer știam rata care o cerea fostul angajator pt mine. Ca integration engineer. 1750,-€ + tva pe zi. Pt proiecte de 2-3 luni. Acum 1000,-€/h nu am văzut, auzit. Dar 300-400€/h la proiecte urgente pe termen scurt, posibil.

Românii sunt văzuți binișor în IT. Să lasăm rate din astea orare <15€/h pt Ucraina, India, Pakistan
:four_leaf_clover:

PS. Și ca să rămân la topicul inițiatorului, au fost colegi care au comentat mai sus, multe comentarii valide:

  • nu plătești consultantul din core team să îți scrie un webapp la 100,-$/dacă nu ai buget
  • dar pune-l să facă code review la banii ăștia
  • ia-l 4h/săptămâna să lucreze cu echipa, să optimizezi codul
  • trimite-i specificația să o verifice (sau să o scrie dacă nu ai una)

PPS și recunosc proiectele plătite decent sunt mult mai greu de găsit decât acum 5 ani (acum 10 nu mai vorbesc). La remote concurezi cu toți IT iști de pe planetă. Din fericire clienții au început să fie atenți la calitate nu numai pa preț.
PPPS Pt o firmă este un calvar să găsească un dev remote dacă dă anunț. Primește sute de oferte. E greu de ales. Citit CV-uri, interviu. Bănuiesc de aia ați și vrut să apelați la cineva din core team Vue.

5 Likes

Altul cu SFuri. De unde le scoateti? Pai ar avea ‘in medie’ in Europa de Vest salarii de peste 10000 euroi/luna daca ar fi asa. Iar asta nu se verifica in practica.

Da, 300-400 se poate, de la ceva prosti disperati. Nu pe termen lung, ca se prind si ei pana la urma cat sunt de prosti.

Se pare ca unii nu pot pricepe si pace. Aici nu e vorba de cat merita sa ceri. Ci cat merita sa dai. E o mare diferenta. Merita sa ceri si un miliard de euroi, daca ii primesti. Dar discutia era despre altceva.