100$/h? Artificial rate?

Din ce am impresia, tu ești cam singurul cu SF-uri.

Tu vorbești în continuare de cât merită să dai. Ai dreptate. Dar nu TU hotărăști cât se merită, ci clientul! Dacă clientul oferă 100$ pe oră, tu îl consideri fraier pentru că ți se pare ție că nu se merită. Eu am lucrat odată un proiect la 50$ pe oră, a durat 15 ore, și omul avea nevoie de el în 2 zile. Am lăsat alte proiecte și am lucrat la al lui. Ți se pare că l-am fraierit sau i-am oferit un serviciu într-un timp rezonabil în condițiile date?

Într-o piață liberă, pentru că singurul decident de ‘cât merită să dai’ e factorul de reglaj numit cerere-ofertă.

În continuare insiști că ți se pare ție că unele chestii merită sau nu merită, ca și cum prețurile ar trebui făcute după un tabel definit de cineva anume, și oricine se abate de la el, înseamnă că nu merită.

Ți s-a dat exemplul cu sudorii de mai sus. După criteriile tale acei oameni nu merită mai mult de câteva sute de dolari pentru că nu au Phd și fac o muncă simplă. Eu zic că merită, pentru că foarte puțini fac acea muncă care este foarte căutată.

Vezi extrem de simplist lucrurile, le împarți doar între ‘fraieri care plătesc’ și ‘escroci care cer mult ca să fraierească’.

Dar nu așa funcționează realitatea. Și ți s-a mai explicat că una e un angajat full time, alta e un consultant.

Cum zicea colegul de mai sus exemplu concret, îi dai 100$ pe oră ca să lucreze 3-4 ore pe săptămână să te asiguri că ‘rahatul’ ăla de proiect în vuejs nu se transformă într-un monstru imposibil de întreținut pe termen lung. Și omul își merită banii pentru asta, și mie mi se pare ieftin chiar. Nu îl angajezi să-ți facă munca low level, pentru asta ai angajați.

Nici nu vreau să te-ntreb cât crezi tu că ar trebui să câștige un project manager care coordonează o echipă de programatori, dar care nu scrie cod, ci doar coordonează. Probabil ar trebui să fie voluntar, pentru că nu scrie cod, doar dă din gură.

Rămân la ideea mea, prețul îl reglează piața, și nu cineva din burtă în funcție de cât i se pare lui că merită sau nu merită.

3 Likes

Tu iti dai seama ca un anume client a pus intrebarea aici?

Ca sa prescurtez, nici tu nu decizi in cazul de fata.

Partea mai lunga e mai lunga si am explicat-o mai sus (problema e ca unii nu pricep si pace).

Daca respectivul da detalii, putem vorbi si pe altceva decat povesti nemuritoare.

Cat despre munca simpla de sudor, de ce n-o faci inainte de a abera? Pe aia unde se ofera salarii mari. Eventual subacvatic sau suspendat la inaltime, si ne povestesti cum e dupa ce cazi si mori.

Serviciile de software dev se taxeaza la beneficiar in UE. Cum a reusit sa factureze cu TVA?
“Reverse charge as per art.44, EU VAT DIRECTIVE 112/2006/EC”

Doar daca beneficiarul e tot din UE si are cod intracomunitar (VIES) valid. Poate am citit eu printre randuri, dar nu pare sa fie mentionat exact ce fel de beneficiar.

Referitor la rata, e cam mare daca nu ai nevoie de dev din core team si mai ales daca nu ti-o permiti. Sunt sigur ca gasesti decent la pret mai mic.

Respectivul din core team a fost abordat, nu a aplicat el la proiect (deci ori e interesat ori nu de remote work sau de proiect) si normal ca cere macar cat face acum brut +50%, sau cat considera el a merita timpul lui liber.
Eu as cere +100% ca sa acopar si timpul pierdut pe discutii sau hartii.
E mult, dar nu mi se pare artificial.

La cei non-UE exista scutire.

Cum a reusit sa factureze cu TVA?

Adrian, de ce iei discuția așa de personal?

Am fost 15 ani rezident în altă țară. M-am intors de 5 ani. Angajatorul și uneori clientul erau in aceeași țară.

Personal? Ce treaba are asta cu persoana mea?

Ceream niste detalii, pentru ca ceva nu se potrivea cu facturarea din Romania.
Diavolul deseori e in detalii.

$100/h e un preț obișnuit pentru un consultant.

Nu sunt mărite artificial. Există companii dornice să plătească mult mai mult când întră în criză cu proiecte importante.

E important de înțeles că astea nu sunt prețuri de angajare full time. Sunt prețuri de consultant/freelance. Oamenii ăștia nu se așteaptă și nici nu vor să aibă program normal 8h/zi, 20+ zile pe lună.

La cum e formulată întrebarea, sigur e prea mult pentru ce aveți voi nevoie. Cred că de ce aveți voi nevoie nu e un core developer.


@anon31094663 cred că un “Nu merită $100/h, e prea mult.” era de ajuns.

Nu trebuie să ne convingi că e așa. Mai ales când multe de argumentele tale pleacă de la presupuneri (gen că vuejs nu e esențial pentru proiect) și experiențe personale extrem de subiective (ca în cazul x-wave) și mai mult irită lumea decât să-i convingă.


@iamntz se încadrează în toleranțele de “decență și respect”?

2 Likes

Probabil ca nu ai inteles ce inseamna functionalitate esentiala. Sau poate ai inteles si atunci poti sa ma lamuresti si pe mine. Ai aici un start lamuritor: No Silver Bullet - Wikipedia

Nici chiar vue.js.

Cat despre citatele tale care cer ‘toleranta si respect’, sunt exact toleranta si respectul meritate la asa ceva. Incepand cu sumele de $1000/ora vehiculate pana la red herring-ul cu sudorul. Fii atent la context data viitoare. La ce au fost date raspunsurile (blocat in bula, bla bla). Nu am mai avut chef sa intru in detalii cum e cu sudura aia, poti sa bagi niste google sa afli. Pe un santier naval, crezi ca e ca in fata monitorului cand sudeaza?

1 Like

Eu nu înțeleg ce e așa mare lucru. Sunt unele servicii care costa 80 - 100 pentru 10 minute din timpul omului. Aia înseamnă vreo 500 - 600 de lei daca lucrează ăla foc continuu pe oră. Și asta e in România.

2 Likes

Ca în toate răspunsurile tale, pleci de la premisa că ceilalți nu te înțeleg pe tine.

Am înțeles (intuit) ce înseamnă funcționalitate esențială. Însă nu doar asta dictează valoarea unui serviciu. Valoarea e de dată și de alți factori.

Imaginează-ți un proiect care a costat 100k. Vue JS nu e tehnologia care rezolvă problema, însă proiectul de 99% gata însă și mai au doar probleme cu partea de Vue JS (ultimul 1%). Dacă managerul e pus să decidă între: a schimba Vue JS cu altceva când proiectul e într-un stadiu atât de avansat sau de a plăti pe cineva peste prețul pieței să rezolve și acel 1% care lipsește proiectului, tu ce crezi că ar alege? De cele mai multe ori preferi să dai câteva mii pentru a termina ceva la care ai lucrat luni de zile, decât să o iei de la capăt cu altă tehnologie. Când o iei de la capăt practic pierzi toate orele investite în a implementa Vue JS (development și testare) și adaugi ore pentru a implementa altceva plus retestare. De obicei plătești un consultant în astfel de cazuri, că e mai ieftin să-l plătești pe el să-ți rezolve problemele în câteva ore decât să schimbi tehnologia. În cazurile ca astea, relevanța faptului că Vue JS e sau nu funcționalitate esențială e fix zero. Important e proiectul în ansamblu. E diferența între 2-3k plătiți unui consultant sau 1-2 luni de întârzieri cu proiectul. Piața și valoarea generală a produsului dictează cât de mult valorează acel 1%, nicidecum tehnologia.

Tu te simți ofensați că alții au opinii diferite de ale tale și că exemplele lor nu rezonează cu ce crezi tu? Crezi că asta justifică atacurile la persoană?

9 Likes

E foarte clar ca n-ai inteles.

Cat despre ‘imagineaza-ti’, imagineaza-ti ca situatia concreta nu e aia din imaginatia ta.

Asa ca, astept ca cel care a pus intrebarea sa dea detalii.

Nu vreau sa fiu hater dar mai toata lumea si-a dat cu parerea legat de “ce a vrut sa zica autorul”, dar tu consideri exagerat sa platesti cu 100-500-1000 EUR / h pentru ca ti se pare tie ca nu are cum sa fie in “jaful ala de VueJS” complexitatea esentiala a proiectului ? (in conditiile in care nu cunosti proiectul, ce face, ce problema incearca sa rezolve).
Deci toata lumea speculeaza dar speculatia ta e mai corecta?

1 Like

Ok, hai sa lasam speculatiile la o parte, si sa vedem ce informatii au fost oferite:

Adica nu consultant, nu sudor, nu cel mai bine platit electrician din Romania: 147.000 de euro, cel mai mare salariu din România | Digi24

Opinia exprimata este ca rata este asa cum e bolduita. Asta imi sugereaza ca nu e vorba de facebook sau microsoft sau cine stie ce firma cu buget nelimitat dispusa sa arunce sume ‘astronomice’ pe ‘consultanti’ sau ‘sudori’.

Cat despre ‘nu cunosti proiectul’, nici tu si nici altul care si-a dat cu speculatul pe-aici nu-l cunoasteti. Dar e o chestie de ‘educated guess’, ca functionalitatea esentiala a unui proiect nu sta in vue.js, decat in situatii exceptionale (cum ar fi la echipa care chiar lucreaza la vue.js). Nu exclud exceptii, de-aia am intrebat nu o singura data despre detalii. Chiar as fi curios sa vad o astfel de situatie.

1 Like

Are rost să discutăm semantică? Ce face developer consultant?

Oamenii care lucrează de obicei la dezvoltarea framework-urilor sunt developeri (că doar dezvoltă), dar și consultanți pentru firme. În situația de față cred că diferența dintre termeni e nesemnificativă și nu are rost să o folosim ca parte din argument.

Altfel e ca și cum ne-am certa că medicul e fie domn fie doctor și valoarea lui e dată doar de modul pe care-l folosim când facem referire la el.

Cum am zis și mai sus, asta înseamnă că pentru ce au ei nevoie trebuie să caute altceva decât un core developer. Nicidecum nu înseamnă că prețul cerut de acel core developer e umflat artificial.

Prețul e astronomic relativ cu situația lor (bugetul pe care au, valoarea proiectului/proiectelor și așteptările lor - chestii subiective).

Adevărat. Însă doar o singură persoană insistă în a-și ridica opinia la nivel de adevăr absolut, încercând să ridiculizeze pe restul.

Încearcă să privești topicul mai în ansamblu. Întrebarile din titlu și din mesaj (citate mai sus) nu fac legătură la nici un proiect.

Tu ești singurul care a adus în discuție “complexitate esențială” ca factor unic determinant pentru prețul cerut.

Pe logica asta, ar trebui să merg și eu la Ferrari să le cer o mașină la preț de VW Lupo ca să fac naveta. Diferențele de performanțele nu sunt esențiale pentru mine (mă pot lipsi de ele), așa că n-are rost să plătesc așa mult pe ele…

Cei care au zis că prețul cerut nu e exagerat nu s-au legat de un presupus proiect al autorului, și au zis că prețul cerut e unul întâlnit destul de des și că au văzut și prețuri mai mari decât cel cerut pe piață.

Sigurul care ar încercat să argumenteze că un Vue JS developer nu merită atât de mult ești tu, pe simplu argument că în presupusul proiect nu are cum să fie Vue JS esențial.

Și până vin detaliile trebuie să acceptăm cu toții că opinia ta e singura valabilă?

Ți-am dat mai sus un exemplu. E un scenariu imaginar de data asta, însă de multe m-am lovit de situații fix ca asta în cariera mea, și sumele plătite de firme pentru un developer/consultant ca să ducă la capăt un proiect blocat pe ultima sută de metri erau mult mai mari de $100/h – și tehnologia nu era una esențială.

1 Like

Exista o gluma cu cativa ani in urma spusa de un tip de la IBM:
“Java si sexul sunt asemanatoare. Toata lumea vorbeste despre ele dar sunt putini care le folosesc”.
Cam asa si cu aceste rate mari. Poate confirma cineva ca lucreaza in acest moment cu o rata de peste 50 €/ora la un proiect pe termen lung ?

2 Likes

Am un prieten (fost coleg) pentru care clientul plătea 220 euro / oră la un proiect ce a durat un an și ceva. Și a lucrat alături de o echipă a clientului, nu singur.

Am fost contactat de mai multe ori cu oferte mai mari de $100/oră pentru proiecte de 6-8 luni.

1 Like

Te rog daca poti preciza in ce domeniu erau acele proiecte.

1 Like

Media publishing (cei cu 220 euro / oră).
Ofertele primite de mine sunt în principal de la bănci.

În ambele cazuri este vorba de webdevelopment.
Prietenul meu lucra frontend (mult javascript) cu backend când era nevoie.
În cazul meu era backend mai mult, dar și cu ceva frontend pe acolo.

1 Like

Dupa cum ziceam mai sus, n-ai inteles nimic. Ramai asa.

Ok. Intrebarile mele despre detalii erau relativ la situatia concreta a celui care a intrebat, nu la halucinatii.

Pai si eu sunt prieten cu electricianul mentionat mai sus, ca sa ma laud :slight_smile:

Si totusi, asta cu ‘pentru care platea’ poate fi din nou cu diavol ascuns in detalii. Imi place aia cu ‘am fost contactat’. Sa inteleg ca au fost doar ‘contacte’? O singura problema e ca bancile intra la categoriile explicit mentionate mai sus. Si probabil aveai de lucru si la functionalitate esentiala.