Absolvenţii din IT din România sunt inutilizabili

Cam ca la electricianul asta: https://www.digi24.ro/stiri/economie/147-000-de-euro-cel-mai-mare-salariu-din-romania-404359 143000 euro/luna. Acum toti o sa se lase de meserie si o sa se faca electricieni, ca ‘se plateste bine’ si e meserie ultra-usoara.

Ca si proaspat absolvent de facultate sunt de acord ca nu prea ai de unde alege. Problema e complexa si sunt multe lucruri de dezbatut.

In primul rand invatamantul in sine e slab. La mine la facultate (disclaimer: nu sunt din sfanta treime a IT-ul Bucuresti Cluj Iasi) inca se practica vechea “asta e lista cu 60 de subiecte impartite in 3 parti, la examen ai 3 subiecte si tre sa faci de 5 la toate” ca si mod de evaluare.

Sa nu mai spun de testele tipizate de pe la materii de programare. Am auzit o data o zicala de genul “la scoala te invata cum sa treci testele de la scoala”, nu mai stiu unde dar se potriveste foarte bine. Multe din testele de la programare nu reflectau cat de bine stapanesti limbajul, abilitatea de a rezolva probleme sau de a pune in practica un concept sau algoritm ci abilitatea de a rezovla acel tipar de test in cel mai scurt timp.

Diferentele adevarate intre studenti se vedeau numai in proiecte. Acestea aveau ponderi mult prea mici in cadrul materiei raportate la timpul ce trebuia investit in ele deci numai cei cu adevarat interesati de a face ceva utilizabil si a duce ceva la bun sfarsit isi bateau capu cu ele. Proiecte cu mai multi oameni si lucru in echipa nici nu intra in discutie.

Acuma cand vine vorba de tehnologiile in sine… sa mai zic ca un profesor vroia sa folosim Borland C cu libraria graphics.h? :smiley: In rest cand vine vorba de interfete utilizator s-a facut doar WinForms si Java Swing. Au fost niste tentative de Android si iOS. Android-ul au incercat sa-l inghesuie printre alte chestii si cu teme acasa. iOS-ul nu prea s-o putut face mare chestie din lipsa echipamentelor (nu erau destule Mac-uri si nimeni nu avea Mac acasa) si pentru ca era materie cu saptamana para/impara deci doar jumate din laboratoare.

La partea de web si de s-ar vrea nu s-ar putea tine pasu cu toate chestiile.

Dar chiar si cu toate lipsurile astea cine vrea cu adevarat sa invete programare la facultate, invata. Pentru cei interesati bazele s-au facut: OOP, structuri de date, algoritmi, baze de date. Si asta ma duce la partea cealalta a problemei: studentii.

O mare parte a studentilor pur si simplu nu sunt interesati sau nu au ce cauta la facultate dar sunt acolo din diverse motive. In special tin sa mentionez grupurile “baietii veseli” si “fetele cochetele” nelipsiti de la tigara si cafea inaintea, in pauza dintre si dupa fiecare laborator/curs dar care n-ar da 30 de euro pe un curs de pe Udemy/Pluralsight, campioni la distractie si petreceri pe banii altora (de obicei a parintilor), precum si grupul “sa ai maica o facultate” adica cei care au fost obligati de parinti/rude.

Cred ca ati fi surprinsi sa vedeti cati absolventi de 4 ani de calculatoare inca nu stiu cum sta treaba cu transmiterea aia prin valoare si referinta si se uita la ‘null pointer reference exception’ ca la o incantatie cibernetico-ezoterica.

7 Likes

Chiar 50 lei un curs.

Asa am azvut si eu colegi si dupa aia se plangeau ca nu ii ia nimeni. Se asteptau ca daca au diploma in domeniu se bat toate firmele pe ei, ca asa au auzit la TV

Felul in care se termina o facultate in Romania este o alta discutie in sine. Imi amintesc si eu cum era pe vremea cand inca se mai facea un pic de carte pe la Politehnica. Dintr-o serie de 120 de insi erau 4 care invatau iar restul luau examenele intr-un mod misterios. Am intalnit studenti prin anul IV care nu prea erau siguri pe formula pentru aria cercului… acum sunt ingineri.

Din pacate copiatul la examen si promovarea cu orice pret distruge posibilitatea de a pune baza pe faptul ca un absolvent este si competent.

Daca ceva e in programa sau nu, pana la urma e irelevant, cata vreme pentru a promova e de multe ori suficient sa te prezinti la examen.

Interesant ar fi daca examenele de licenta nu s-ar da cu facultatile ci cu reprezentanti din industrie. Daca nu prezinti ceva competent, nu iei licenta.

Tare. Eu o stiam ca si “((primul + ultimul ) * (cate sunt))/ 2”, care se “traduce” practic in acelasi lucru.

Nu trebuie nici macar sa ‘o stii’. E mai bine sa intelegi cum a fost dedusa (prin gruparea termenilor):

1 + 2 + 3 + … + (n-1) + n =
(1 + n) + (2 + (n - 1)) + … = (primul cu ultimul, al doilea cu penultimul, etc)
(1 + n) * n / 2 (suma la fiecare grupare inmultita cu numarul de grupari)

Exista si o poveste despre Gauss pe tema asta: https://www.nctm.org/Publications/Teaching-Children-Mathematics/Blog/The-Story-of-Gauss/ Se pare ca lenea e folositoare :slight_smile:

1 Like

Aceleasi grupuri le vei gasi si in campul muncii. Am vazut la conferinte unde angajatorii plateau sume frumoase pe bilete, iar angajatii se comportau ca la scoala.

Nu am intalnit. Pare un mit.

Char exista lucruri mai importante decat banii. Nu e chiar un mit, pentru diferente ‘rezonabile’ la banii aia.

Plus ca exista si anumite calcule care trec dincolo de suma neta, chiar cand se tine cont de bani ceva mai mult.

1 Like

Banii incep sa nu mai fie importanti abia dupa ce treci de un anumit nivel. Pana la respectivul nivel, cand cheltuielile sunt axate doar pe necesitati, fiecare marire e importanta. Banii nu mai sunt asa importanti abia cand de la salariu la salariu reusesti sa pui deoparte 15-20% din ce castigi. Pana atunci esti sarac.

4 Likes