Absolvenţii din IT din România sunt inutilizabili

Ce experiență ai (și ca angajator și ca programator)?

Eu am primit propunerra ca la interviu sa lucrez la implementarea unui feature.

macar sa fie platit

In alte cuvinte, i-ai pune întrebări despre lucruri pe care le știi, sau care ți se par interesante. Bun de angajat încă un @isti37, dar nu grozav de angajat programatori in general.

Prevalența întrebărilor algoritmice in interviurile noastre se explică și prin faptul că sunt un common ground pentru toată lumea. Indiferent de domeniu, un inginer bun ar trebui sa opereze OK in zona asta. Atenție - nu să rupă norma. Eu chiar incerc sa dau probleme pe care le-am întâlnit în practică, că sa fie și o poveste drăguță pe lângă, și să nu pară treabă prea artificiala. Asta, fireste, pe lângă alte aspecte testate de pipeline-ul de interviu.

Nu pot sa nu profit de ocazie sa adaug și o mantra: “friends don’t let friends design their company’s interview process such that it contains a takeaway assignment, especially one which is longer than 2 hours, open ended, fuzzily graded, and does not actually make you skip the other parts of the process”

4 Likes

Nu am experienta in a tine interviuri, am zis ca a deviat subiectul in intrebari de interviu si am scris ca daca ar fi dupa mine in acele 1-2 ore as putea forta un mini proiect, un CTF din care sa se vada daca omul stie sa gandeasca sau nu.

N-am zis niciunde de take away assignment in timpul liber, teoretic e posibil sa imbunatatesti procesul de interviu si asta ar fi solutia, un interviu interactiv in care chiar ai face ceva. Chiar si Google isi schimba interviurile in unele interactive si nu doar adaugand code challenge-uri cu test case-uri ascunse.

In alte cuvinte, i-ai pune întrebări despre lucruri pe care le știi, sau care ți se par interesante. Bun de angajat încă un @isti37, dar nu grozav de angajat programatori in general.

As pune intrebari despre ce stiu si ce ar fi relevant in proiectul la care ar fi pus. N-as putea niciodata angaja un programator in general, nu prea cred ca e util sa angajezi un programator in general. Eu vreau sa lucrez ca frontend si tu ma pui dupa sa fac grafice pe iOS ca sunt mai ieftin ca un programator de iOS. Eventual daca n-ai pe nimeni care sa tina un interviu pe embedded si tu nu stii nimic despre embedded ii pui intrebari legate de design patterns si algoritmi. Ceea ce denota ca tu de fapt habar n-ai ce sa testezi la interviu, doar vrei pe cineva care are tangente cu programarea si vrea sa faca embedded.

1 Like

Asta am facut eu la interviurile tinute. Am gasit o problema simpla si am intrebat lumea. Consider ca toata lumea a fost multumita si, daca cineva dintre cei intervievati citesc, nu am folosit solutiile lor in productie desi au fost toate foarte bune.

Evident, ce problema am dat, treaba aceea e folosita din ce in ce mai mult, deci a fost o problema extrem de relevanta pentru ce lucram noi (desi mai nou as zice ce lucrez eu, ca indienilor le ia zile intregi sa scrie 2 linii de cod si clientii mei nu dau nici un semn ca au hotarat pe cine sa angajeze :frowning: )

Ah, da, partea de scriere cod am facut-o prin TeamViewer impreuna. Cu access nelimitat la net si la documentatie/stackoverflow/absolut nici o problema daca lumea cauta ceva. De fapt chiar am apreciat ca lumea se documenta fata de a sti totul pe de rost (caci ce ma interesa e cum lumea aplica ce scrie in documentatie pentru a solutiona o problema concreta mult mai mult decat faptul ca stia un limbaj de programare anume)

2 Likes

Cand diferenta e foarte mare, iar angajatorul ‘nu se prinde’, ajunge sa iei o pauza cateva luni din munca prestata pentru el, ca sa-i pice fisa.

2 Likes

Stiu clientii mei foarte bine cu cine au de-a face, dar “N-avem pe cine altcineva angaja”.

De aia m-am lansat eu si am tinut interviuri. Bani sunt si vreau sa-i redirectionez spre Romania in loc de Asia.

Acuma no, ti se rupe sufletul cand romanii se minuneaza la 2000 de euro si indianul asta al meu e platit cu 4000 de dolari si nu intelege/nu face mare branza. Acuma astept dupa el sa vina de la “pauza de masa”. Eu nu mi-am mancat nici micul dejun si am o multime de commit-uri deja.

Nici unul din cei care formeaza “clientii mei” nu se lasa. Ca sa-i explic mai bine ce are de facut ca poate n-a inteles. Asta la un task unde efectiv am scris codul sursa. Descriere de genul: “Scrie clasa asta, cu metoda asta, cu continutul asta. Nu uita sa adaugi try-catch la apelul asta.” Jeez!

5 Likes

Cu siguranță și nici n-am zis că ai da doar întrebări generice și să angajezi un programator și atât. Trebuie și aspecte relevante pentru poziție. E un middle-ground între specific și general.

3 Likes

4000 brut?

Nu e ceva wow nici in Romania, e 11 000 net.

Eu am lucrat in Endava o perioada. Compania este una foarte buna. Cand il vedeti pe om ca se plange, va sidereaza faptul ca spune ca oamenii noi sunt inutilizabili. E adevarat, unii sunt foarte buni. Din pacate, foarte multi absolventi nu au habar de chestii de baza. Nu sunt in stare sa faca un minim debug, sa rezolve cele mai elementare task-uri. Asta e o realitate, fie ca va place, fie ca nu.

In Endava ai foarte multe oportunitati de dezvoltare. Oamenii sunt asociati proiectelor cu care se potrivesc. Daca vrei sa inveti ceva anume, esti sustinut in ce directie vrei tu. Desi am plecat din Endava, ce pot sa spun e ca am tot respectul pentru companie.

Ei au programe prin care iau oameni fara experienta cu scopul de a-i trainui si utiliza eventual in proiecte reale. Cand observi ca efortul de a face dintr-un proaspat absolvent un junior capabil sa rezolve task-uri simple este foarte mare, nu poti sa nu ai o parere proasta despre invatamantul de pe la noi. Ar trebui apreciat faptul ca totusi lucrurile astea sunt spuse de cineva care angajeaza astfel de oameni chiar fara experienta, constient fiind ca un an sau poate doi au productivitate 0 si in plus ii mai si incurca pe aia care stiu ce au de facut.

In IT e o mare problema cu gasirea oamenilor capabili sa faca fata proiectelor complexe. Asta e o situatie pe care nu doar Endava o resimte. Toate companiile la care am lucrat au fost in situatia asta. Problema e reala. Sfatul meu ar fi sa se puna mai mult accentul pe tehnologiile actuale si pe lucrul pe proiecte care la un moment dat sa fie functionale.

E adevarat, nu vrei ca avionul cu care zbori sa fie proiectat de un inginer care doar ce a terminat facultatea. Dar te astepti ca un astfel de inginer sa fie in stare sa faca un proiect care sa rezulte intr-un produs care e functional, chiar daca nu e in mod necesar un produs complex.

Cand va suparati pe ce a spus omul in articol, subestimati efortun necesar sa aduci un absolvent la stadiul de angajat productiv. Care e masurat de multe ori in ani, iar de multe ori nu sunt doar anii lui petrecuti in companie, ci si ani petrecuti de echipa care incearca sa-l invete si uneori informatia se lipeste extrem de greu.

4 Likes

Completare: care sa si lucreze pe nasturi.

3 Likes

Oamenii capabili sa faca proiecte complexe nu lucreaza pe nasturi. Intotdeauna gasesc un job care sa-i satisfaca. De unde-ai dedus tu ca cineva se asteapta sa angajeze oameni buni pe salariu mic?

In general companiile cauta oameni buni pe care sa-i plateasca bine, pentru ca o companie matura stie ca un om scump ajunge sa fie mai profitabil decat o armata de oameni ieftini. Oamenii ieftini au rolul lor, insa in general, sunt ieftini pentru ca aia le e valoarea la momentul respectiv. La concurenta din piata, nimeni nu-si permite sa piarda un om bun pentru ca primeste o oferta un pic mai mare de la alt jucator din piata. Firmele mari sunt constiente de acest aspect si ajusteaza salariile in consecinta.

5 Likes


:grin:

6 Likes

Din lamentari. Si salariul oferit.

True dat. Dar și dacă ai mana larga e o problema in definitiv in Romania. Piață are o limita. Oamenii (cel puțin cei super-buni) se uita și la alte lucruri decât banii.

Cum e la noi, cum e in SV cand iti product Stanford, Berkely, CalTech etc candidați super pe banda?

Lamentarile cui si salariul oferit cui? Sa nu uitam ca salariul unui programator in Romania e intre 2000 RON si 15000 EURO…

Endava da 15000 euro? Si nu gaseste oameni?

1 Like

Sigur ca se uita si la altceva. Dar da-i pentru o vreme un miliard de euroi pe secunda si nu o sa se uite :slight_smile: Pentru nasturi insa isi permit sa faca nazuri si sa se uite si la altceva.

How to 15 000 eur in Romania?

1 Like