AI is coming for your job (and mine)!

Eu nu cred ca nu se va ajunge eventual la asta, deși cred ca mai degrabă o sa trecem întâi printr-o faza de soft adaptabil care se auto modifica. Dar la nivelul actual conceptual care e foarte brut ca să zic asa nu cred ca o sa iasă soft functional care sa acopere ce facem noi. Poate peste 2 3 ierni ml sa ajungem la ceva cât de cât funcțional în acest domeniu.

Mai da din cand in cand pe discovery, sunt nulte documentare legate de cum traiesc oamenii pe acolo. Cativa per household, ies o data la saptamana cel mai des, scoala …

736k locuitori zice wikipedia, imprastiati pe o suprafata mai mare decat Texas + California + Montana. Asta e o comparatie nedreapta. Ce functioneaza pe cativa locuitori nu poate scala la o tara cu adevarat populata. E ca si cum punem botul la miturile despre Singapore, un comunism cu reguli mai ceva la noi in epoca de aur.

3 Likes

There is no such thing as “lipsa locurilor de muncă”.
Dintotdeauna, de când oamenii au ieșit din peșteri, a existat “division of labour”.

Pentru fiecare job care se pierde se inventează alte 2.
În AI, de exemplu, sunt multe probleme de etică.
Uniunea Europeană are un grup de lucru dedicat creării unui set de reguli care reglementează etica în domeniul AI. Am fost si eu membru, dar m-am plictisit.

Gândește-te că dacă se reglementează etica AI, cineva va trebui să supravegheze aplicarea regulilor.
Și de ce nu, poate vă fi nevoie, ca în cazul GDPR, ca firmele să fie obligate prin lege să aibă ofițeri care să supravegheze conformitatea.

UBI este doar un pas intermediar pentru a rezolva problema muncitorilor unskilled. Dar nu e o mare diferenta intre UBI si wellfare state din vestul europei.

Problema e ca in momentul cand ai asa ceva, te cam sabotezi singur ca specie. Atat noua cat si multor specii din regnul animal, ne trebuie un scop in viata.

Chiar daca conditiile ar fi optime, pentru trait, inmultit, etc, tot ne-am autodistruge. Vezi “Mouse Utopia”, studiu din anii 60 al lui John Calhoun.

1 Like

Adevărat. De când lumea și pământul omul a trebuit să muncească și să alerge, fie după vânat, fie de animale sălbatice.
În ultimile secole omul a dobândit unelte, tehnici și obiceiuri care îl pot ține departe de ceea ce l-au făcut să supraviețuiască.
Iar rezultatul este acela că oamenii au devenit sedentari, până acolo unde le este greu să execute activități care în trecut erau banale.

https://www.bloomberg.com/news/features/2021-06-28/fired-by-bot-amazon-turns-to-machine-managers-and-workers-are-losing-out

mai aproape de zilele noastre

America chiar acuma se confruntq cu o criza majora de personal, foarte multe restaurante de ex ori se inchid ori functioneaza la capacitate redusa, asta doar cu somaj marit si stimulus.

2 Likes
1 Like

Asa e cand vin la putere oameni care iau decizii in functie de cat de tare striga strada. As merge si mai departe pana la a da vina pe progresism, insa sunt foarte multe idei bune acolo ca sa ne polarizam. Pur si simplu, pentru majoritatea politicienilor, indiferent de natie, voturi > economie.

1 Like

am putina simpatie, cand erau vremurile bune pt patroni, erai tratat foarte post, unele resturante functionaza pt ca isi platesc si trateaza oamenii mai bn, multi din IT nu ar resista nici cateva zile intr-restaurant aglomerat din constanta, ca sa nu mai zic ca la sf de luna / sezon ai mari sanse sa nu iti iei banii.

1 Like
2 Likes

nu merge pe vscode cu conda. imi tot cere pytest si pytest-json-report. sunt instalate deja. cand rulez comanda sa instalez automat imi apare eroarea asta


:frowning:

probleme cu virtualenv maybe?

Excavatoristi din toata lumea … pregatiti-va. Next - tractoare. :grin:

Da, un punct bun.
Am un prieten care a fost in Cuba anul trecut. Unul din putinele lucruri bune cica sunt fructele ieftine. Restul e nasol (ca si trai).

A fost careva dintre voi in Alaska? :stuck_out_tongue:

Nu stiu daca te refereai la asta dar e un demo foarte promitator (generare arta pe baza de text input, de la cine altcineva decat openai :grinning:)

Eg “AI, adauga ochelari la poza asta cu pisica”

Eg: “AI, ia poza asta cu cainele si pune-i o palarie”

Ce pot sa zic.
Daca citiți cu atenție postarile mele de acum 1 an vedeți cam aceeași poveste.
Desi inovația în ML și reinforcement learning pare ca a încetinit am auzit din ce în ce mai multe știri despre Artificial General Intelligence .
Deepmind chiar spune ca are reteta (reward is enough).

Unii gen AGI Laboratory chiar pretind ca au AGI și lucrează la mASI(uplift system).
Nu subestimați ce înseamnă asta pentru sistemul capitalist. Orice eficientizare este critica (iar acum în context covid s-a accelerat treaba).

Evident nu va fi instant, va fi timp de adaptare. Va dura un timp pana când abordarea hibrida om-masina va fi impusa în toate companiile iar apoi partea umana va scădea treptat la zero.
Câțiva dintre voi vor reuși sa rămână în activitate, sa scrie cod și sa fie plătiți pentru asta. Dar vorbim de același număr de oameni care trec interviurile de angajare Google. Sub 1%.cei mai inteligenți și mai determinați.

O parte, probabil sub 20% (cei mai în vârstă, inclusiv eu) se vor pensiona timpuriu pentru ca fie își permit, fie au costuri mici pentru menținerea stilului de viata. Eu as putea face asta dar mai lucrez pentru a face upgrade la mașină electrica /casa cu panouri solare. Nu ca nu as putea sa ma mulțumesc cu termica și instalație de gaz.

Rămân cei 79%.
Avem nevoie de basic income.
Care se poate implementa fără prea multe probleme doar folosind tva și eventual un fond investiții constituit de stat (Andrew yang). Un pilonul 2/3 constituit de stat din taxarea firmelor.

Nu înseamnă că trebuie să înceta sa învățăm și sa scriem cod. Va fi totdeauna interesant. Doar ca nu vom mai câștiga bani din asta.

2 Likes

Sunt foarte curios care e modelul acestui AGI. Nu vad in acest moment nici o tehnologie existenta sau presupusa care sa se apropie macar de agi, si daca ma insel va rog sa ma contraziceti cu argumente :slight_smile:

1 Like

Nu exista AGI încă.
Dar aparent e suficient un neural network imens (distribuit pe sute de mașini cu placi grafice) și algoritmi de reinforcement learning.
Deepmind și open ai au demonstrat în mod repetat ca sunt pe drumul cel bun
Deci dacă copiezi singura inteligenta generala disponibila (creierul uman) poți sa ajungi la performante similare sau chiar mai bune.
Nu e nevoie sa copiezi perfect și nici măcar în detaliu.

Oricum acum citeam de copilot de la github și openai.
Evident va fi doar un asistent. Doar ca o echipa de 3 senior devs cu 5 junior devs se poate înlocui din start cu una de 1 senior și 2 juniori.
Trebuie sa rămână un senior pentru code reviews și architecture stuff.
Si asta e tech din 2020(gpt 3).ce va fi oare în 2025?

2 Likes