Aplicatie validare intrebari - web sau desktop app?

Buna ziua!

[Context]
Ca sa va dau putin context avem o disciplina la facultate unde pentru evaluare ni se cere sa incarcam pe platforma niste intrebari din cursuri , oarecum ne facem noi intrebarile pentru examen si fiecare trebuie sa incarce sa zicem 20 de intrebari peste care apoi se uita profesorul asa in mare dar problema este ca scapa intrebari frauduloase cateodata ( daca se intampla ca un student sa asigneze gresit punctajul deobicei domnul profesor se sesizeaza caci cred ca se foloseste de functiile din excel caci noi predam intrebarile intr-un excel fiecare)

[Propunere de proiect]
Ce ma gandeam eu este sa fac un program care sa valideze aceste intrebari ( ca se intampla pe langa punctaj pus aiurea sa fie puse si doua intrebari cu acelasi raspuns) si astfel automat domnul profesor sa le incarce in acest program, excelurile , acest program sa ruleze verifica asupra acestora si sa returneze feedback pe care domnul profesor sa il poata folosi ulterior pentru a semnala eventualele greseli aparute.

[Intrebare ]
Totusi doresc sa va cer o parere intrucat ma gandeam si sa adaug integrare cu ceva API pentru AI si sa intreb pe chatgpt de exemplu daca intrebarea are sens si daca raspunsurile sunt cat de cat ok.
Si inainte de a veni cu ideea in fata domnului profesor as dori sa fac ceva un demo dar nu stiu daca e ok ideea, adica daca vi se pare fezabila, daca isi are sens,si ce ar fii mai bine sa implementez : o aplicatie desktop sau una pe web?

[Aplicatie web sau desktop? ]
La cea pe web ma gandesc ca o sa coste sa hostez website-ul si pe langa o sa coste sa hostez o baza de date , una alta si ma gandeam poate sa fac aplicatie desktop ca il pot ruga pe domnul profesor sa instaleze de exemplu postgresql dar ma tem ca nu cumva dansul sa refuze ideea pentru ca are laptopul de la munca si sa vina un student sa execute cod la dansul pe laptop cred ca este ultima sa dorinta.
Cum considerati ca ar fii cel mai bine sa procedez?
Multumesc!

TL:DR Vreau sa fac o aplicatie profului de sisteme de operare care sa valideze niste intrebari dar nu stiu daca sa o fac aplicatie web sau aplicatie desktop si daca e fezabila ideea

TLDR:

Recomand sa utilizezi spatii, numerotare, un rezumat daca ai un text mai lung.

Poti procesa excel-uri fara probleme in browser cu JS fara backend sau sa folosesti ceva platforma online, poti folosi si Google Sheets, google forms cu o extensie, office 365 daca aveti tot cu JS.

Multumesc pentru raspuns si sugestii!
Consideri ca ar putea reprezenta o problema volumul destul de mare de fisiere? Ar fii undeva la 40 de documente excel si undeva la 800 - 1000+ de intrebari.

Nu ar trebui sa fie o problema, ai in jur de 2Gb memorie pe tab in browser. Daca vrei poti folosi o baza de date a browserului precum IndexedDB sau o librarie de sqlite care foloseste storage API-ul din browser (iti face o baza de date locala intr-un fisier sqlite deschis de browser). Dar nu cred ca ai nevoie, poti citi fiecare fisier excel dintr-un folder si sa procesezi totul in memorie (un simplu obiect).

In Google Sheets ai quota-uri dar intrii lejer, poti sa ai si 100000 de raspunsuri linistit.

Problema mea e de ce nu isi valideaza fisierele cu grep/awk daca tot preda sisteme de operare :smiley:

Plus probabil exista ceva similar open-source pentru linux:
Open-source data multitool | VisiData