Are we overcomplicating software development - de ce ni se impune un program de 8h/zi?

În continuarea discuției de la Despre programul de lucru: 8h sau cât e nevoie?:

I think the tendency to over-engineer is a symptom of retrofitting an assembly-line 9-5 shift onto the creative process of writing code.

You sit a guy there 5 days a week for many years. He has to look busy, he has to do something with all of that time. He’s not going to get paid if he writes the code in the most simple, concise, and straightforward way possible and then goes home until they’re ready to make a new feature two weeks later. He has to sit around and make up something for himself to do.

https://news.ycombinator.com/item?id=13428418

Discuția întreagă.

5 Likes

Complicarea lucrurilor este la ordinea zilei. Chiar săptămâna asta au fost discuții la proiectul ăsta mare și tare cum să simplificăm procesul de dezvoltare… complicându-l cu o sumedenie de unelte pe care nimeni nu le cunoaște.

Oh well, nu sunt banii mei. Doar îmi retrag numele din codul sursă, nu mai vreau să fiu asociat cu așa ceva.

Nici să vrei nu vei putea face un lucru în modul cel mai simplu, doar dacă lucrezi de unul singur. Vreau să mă întorc la asta.

3 Likes

Cele 8 ore nu includ si cercetare si dezvoltarea capabilitatilor personale? Teoretic se presupune ca 1-2 ore pe zi (cumulativ, nu intr-o bucata) ar trebui sa le petreci incercand sa devii mai bun in ceea ce faci, pentru a creste plusul valoare pe care il aduci la locul de munca. Practic, asta nu prea se intampla…

2 Likes